Farklı kaynaklardan elde edilen sayısal yükseklik modellerinin ortofonun doğruluğuna etkilerinin araştırılması
Accuracy assessment of the effect of digital elevation models generated from different sources on orthophoto
  1. Tez No: 212414
  2. Yazar: İSMAİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
SYM (Sayısal Yükseklik Modeli) ve ortofoto üretiminin doğruluğuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, SYM'lerden daha iyi bir doğruluk elde etmek için farklı yöntemler ve girdi veriler denenmiş ve iki ayrı test alanında karşılaştırma yapılmıştır. Hava fotoğraflarından, Ikonos uydu görüntülerinden, eş yükseklik eğrilerinden ve SRTM verilerinden değişik metotlar kullanılarak farklı aralıklarda iki test bölgesi için üretilmiş SYM'ler kullanılmıştır. Temel amaç; ortofotonun`nun doğruluğunda, SYM'nin üretim yöntemi, grid aralığı ve girdi verilerin etkilerini test etmek olmuştur. Ortofoto doğruluğunu test etmek için, referans veri olarak; birinci test alanında stereo modellerden okunan koordinat değerleri, ikinci test alanında arazide takeometrik olarak ölçülen üç boyutlu nokta koordinatları kullanılmıştır. Yükseklik okumalarında arazi yüzeyine en iyi yaklaşacak şekilde, tecrübeli operatörler kullanılmıştır. Aynı noktalar, farklı SYM'ler yardımıyla üretilen ortofotolar üzerinde de okunarak farkları alınmış ve istatistiki sonuçlar elde edilerek karşılaştırılmışlardır. Anahtar Kelimeler : Sayısal yükseklik modeli, otomatik korelasyon, ortofoto.
Özet (Çeviri)
Several investigations were held about the accuracy of DEMs (Digital Elevation Model) and orthophoto generation. In this study, different methods and input data were used in order to get better results from the generated DEMs. Different DEMs, generated from aerial photographs, Ikonos images, counters and SRTM data with different intervals were used on two test areas. The main goal is to test the effects of input data, grid interval, and the generation methods of DEMs on the accuracy of orthophotos. In order to test the accuracy of orthophotos of the first test area, coordinate values read from the stereo models were used as the reference data. For the second test area, the 3-D coordinate values, acquired on the field by takeometric measurements, were used. Experienced operators took part in the elevation reading session so as to get best results. Same elevation check points were used for all the orthophotos which were generated by using different DEMs. Finally; the values of elevation differences were calculated and the results were statistically compared. Keywords : Digital elevation model, automatic correlation, orthophoto.