Mermer oyma makinası tasarımı ve kesme hareketlerinin invertörle kontrolü
- Tez No: 58155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Klasik mermer oyma makinalannda kademeli hız mekanizmaları kullanıldığından, bunlarda sınırlı hız kademeleri ile çalışabilmektedir. Bir hız kademesinden diğerine geçiş hem çok zor olmakta ve hemde uzun zaman almaktadır. Kalite ve maliyet açısından rasyonel bir üretim yapmanın şartlarından bir taneside makinanın hız açısından değişik seçeneklere sahip olma özelliğidir. Bir başka ifade ile, makinanın en küçük çalışma hızı ile en büyük çalışma hızı arasındaki hızların sonsuz olması gerekir. Bunun içinde kademesiz hız mekanizmalarından yararlanmak tasarımcı için en doğru yoldur. Yapılan bu çalışmada; mermer oyma makinasının tasanmı ve imalatı gerçekJeştirilmiştir. Tasarımda amaçlanan temel hedefler; - Sistemin en küçük devir sayısı ile en büyük devir sayısı arasında sonsuz hız kademesi ve makina devir ayarlarında hassasiyeti sağlamak. - Klasik tezgahlarda bulunan dişli çark veya kayış-kasnak mekanizmaları yerine invertör kullanarak tezgahta hız esnekliği ve kullanım kolaylığı sağlamak,. - Mermer işleme sektöründe bu güne kadar el ve spiral yardımı ile yapılmakta olan delik delme işlemlerinde, iş kazası riski çok büyük olmaktadır. Tasarlanan bu makina yardımı ile bu işlemler tezgahla yapılacağından, tezgahtan kaynaklanan iş kazalarını önemli ölçüde azaltmak, - Üretim hızı bu makina sayesinde klasik yöntemlere göre oldukça büyümüştür. Önceleri çok zaman ve yoğun işçilik gerektiği için değerlendirme dışı bırakılan atık mermer parçalarının, bu makina sayesinde değerlendirilmesine imkan sağlamak şeklinde sıralanabilir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the stepped velocity mechanisms that are used in conventional marble engraving machines, those can also work by limited velocity degrees. Transition from one velocity degree to the other become very hard and take a long time. Another condition of making a rational production in quality and cost is the property of machine that having variable choices in velocity. In other words, the velocities between the lowest and highest working velocities must be infinite. So using nostepped velocity mechanism is the most suitable way for designer. The purposes of this study can be arrenged as follow: - To provide sensitivity in machine period regulations and infinite velocity degree between the lowest and highest period numbers. - To provide velocity elasticity and easiness in use in machine-tools by using inverter instead of cogwheel or belt-pulley mechanism found in conventional machine-tools. - In the hole making operations in marble hand working sector that had been made by the help of hand or spiral up to now the work accident risk has been very important. By the use of this machine planned, these operations will be made by the machine-tool, «£Q work accident will be lowered in great amount. - Production rate is very high favor of this machine than in conventional methods. xm