Stem cell based nerve tissue engineering on guided constructs
Yönlendirilmiş yapılar üzerinde kök hücre temelli sinir doku mühendisliği
  1. Tez No: 238371
  2. Yazar: DENİZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TORUN KÖSE, PROF. DR. VASIF HASIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sinir doku mühendisliği hasar görmüş dokunun yenilenmesi ve işlevselliğini tekrar kazanmasını sağlamak açısından umut veren bir yöntemdir. Günümüzde en güncel yöntem doku mühendisliği metotları kullanılarak içerisinde lifler ve kanallı nano ve mikro desenlerlerle yönlendirilmiş üç boyutlu nöral tüpler oluşturmaktır.Bu çalışmada amaç destek hücreleri içeren gözenekli mikrodesenli filmin, kök hücreleri içeren elektroeğirme yöntemi ile elde edilmiş paralel lifsi bir yapıya sarılması ile oluşan üç boyutlu, vücutta eriyebilen bir nöral tüp oluşturmaktır. İki değişik yaklaşımda hücre kaynağı olarak insan mezenkimal kök hücreleri ile fare sinir kök hücreleri kullanılmıştır. Mezenkimal kök hücreleri kullanılarak farklılaşmamış kök hücre (destek hücre) ekilmiş desenli filmin sinir hücresine farklılaştırılan kök hücrelerinin bulunduğu fiber yapıya sarılması ile 3-boyutlu tüp elde edilmiştir. Sinir kök hücreleri kullanıldığında ise destek hücre olan astrosit hücrelerini taşıyan desenli yapı sinir kök hücreleri içeren fiber yapıyı sarmıştır. Sinir hücresine farklılaşma immün boyama ve RT-PCR teknikleri ile gösterilmiştir. Sinir hücresine farklılaşan mezenkimal kök hücreleri ve sinir kök hücreleri sinir hücresine özel B-Tubulin III oluştururken, astrosit hücresine dönüşen hücreler ise astrosit hücresine özgü GFAP proteini oluşturmuşlardır. Hücrelerin desenli filmlerdeki kanallar boyunca ve lifsi yapıdaki lifler boyunca uzandığı görülmüştür. Hücrelerin bu davranışı sinir tüpünü oluşturup kültive ettikten sonra da sürmüştür. MTS ve konfokal mikroskopisi sonuçlarına göre nöral tüp içindeki hücrelerin canlı kalabildiği ve üç boyutlu hücre taşıyıcısının her yerinde dengeli bir şekilde bulundukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nerve tissue engineering (NTE) is one of the most promising methods in human health care to restore the function of damaged neural tissues. The current state of the art involves the construction of a tissue engineered, nano or micropatterned 3-D nerve tube that has fibers or channels in the inside.The scope of this study is to construct a 3-D, biodegradable nerve tube which consists of an aligned, electrospun mat seeded with stem cells that is wrapped in a porous micropatterned film which contains support cells. In two separate approaches human mesenchymal stem cells (MSCs) and mouse neural stem cells (NSCs) were used. In the design with the MSCs, the micropatterned exterior part of the nerve tube contained undifferentiated MSCs as support cells and this was wrapped around the fibers seeded with MSCs which were induced to neural differentiation. In the other case, NSCs differentiated into astrocytes were used as support cells seeded on the micropatterned film and the mat was loaded with undifferentiated NSCs. The neuron-like MSCs and NSCs were shown to express neural marker B-Tubulin III whereas astrocytes expressed GFAP, an astrocyte marker. The cells aligned along the axis of the micropattern of the film and along the axis of the fiber on the fibrous mat. This behavior was also maintained after construct formation. MTS and confocal microscopy revealed that the cells were viable and homogeneously distributed over the two parts of the scaffold.