Analysis of coining process in production of medallion
Dövme yöntemi ile madalyon üretiminin analizi
- Tez No: 238375
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Madeni para ve madalyonlar, bir metal şekillendirme yöntemi olan dövme baskı yöntemi ile üretilmektedir. Geleneksel madalyon basımında, üretim süresinin kısaltılmasına, maliyetlerinin düşürülmesine ve atık malzeme miktarının azaltılmasına şiddetle gereksinim bulunmaktadır. Üretim sürelerini kısaltmak ve üretim maliyetlerini düşürmek için alternatif bir baskı para üretimi yöntemi uygulanabilir. Bu çalışmada baskı için yeni bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemde, madalyonun tasarımı bilgisayar destekli mühendislik (BDM) ortamında yapılmakta ve ana kalıp NC kodları ile üretilmektedir.Çapları 30-90 mm arasında değişen madalyonlar için modüler dövme kalıp ve pul üretim kalıpları gerçekleştirilmiştir. Madalyonun dövme işlem süreci ve pul üretimi ticari olarak piyasada bulunabilen bir sonlu hacim programında benzetimli olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, ODTU-BILTIR Merkezi Dövme Araştırma ve Uygulama Laboratuarı açılışı anısına bir hatıra madalyon tasarlanmıştır. Kalıp setleri ve pul malzemeler üretilmesinden sonra. deneyler ODTU-BILTIR Merkezi Dövme Araştırma ve Geliştirme Laboratuarı'nda bulunan 1000 tonluk mekanik pres ve 200 tonluk eksantrik pres ile yapılmıştır. Deney sonuçları bilgisayar simülasyonları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan deneylerden sonra, önerilen yöntem kullanılarak madalyonun başarılı ile elde edilebildiği gözlemlenmiştir. Bu da gösterir ki, baskı yöntemi için önerilen yöntem hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coins and medallions are manufactured by using coining process which is a metal forming process. In coining of medallions, there is a strong need to shorten the production time and reduce the production cost and waste of material in conventional coining method. An alternative coining method may be considered in order to reduce the production time and the manufacturing cost. In this study, a new method has been proposed. In the proposed method, design of the medallion is performed by utilizing computer aided engineering (CAE) environment and the master die is manufactured by means of NC codes.The modular designs of blanking and coining die sets for medallions with a diameter in the range of 30-90 mm have been realized. Coining and blanking processes for production of the medallion have been simulated by using a commercial finite volume program. Moreover, a commemorative medallion for the opening ceremony of METU-BILTIR Center Forging Research and Application Laboratory has been designed.After die sets have been manufactured, the real-life experiments have been conducted by using 1000 tones mechanical forging press and 200 tones eccentric press available in Forging Research and Application Laboratory of the METU-BILTIR Center. The results have been compared with the computer simulations. After the real-life experiments, it has been observed that medallions have successfully been obtained by employing the new proposed method. Therefore, the new proposed method for coining has been verified.