Computer aided design and simulation of year around air conditioning-comfort application
İklimlendirme havalandırma-konfor uygulamasının yıllık bilgisayar destekli tasarımı ve benzeşimi
- Tez No: 238376
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜKNETTİN OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, seçilmiş bir binanın bir yıllık periyot için, saatlik birtabanda, iklimlendirme havalandırma-konfor uygulamasının tasarımı ve benzeşiminigerçekleştirmesi için bir bilgisayar programı geliştirmektir. Bu çalışmayı yürütmekiçin, Matlab hesaplama dili ile ?AHUSIM.m? isimli bir bilgisayar programıhazırlanmıştır.Tasarım ve benzeşme işlemi, iklimlendirme havalandırma-konfor ünitesinin genelözellikleriyle birlikte; iç, dış dizayn şartları, zon ısıtma ve soğutma yükleri gibigirdilerin hazırlanmasıyla başlar. Program, bu girdilerin ışığında -tam ve kısmi yüksüreçlerini içeren- psikrometrik süreçleri psikrometrik diyagramlara çizdirme,iklimlendirme havalandırma-konfor sistemlerinin seçimi ve bu seçili sistemlerin biryıl içinde değişen şartlar altında tepkilerini hesaplama işlerini yapar. Program ayrıca,yıl boyunca seçilmiş sistemin parçalarının enerji gereksinimlerini hesaplar. Bunailaveten, iklimlendirme havalandırma-konfor ünitesinin parçalarının ölçülerini, tazehava ve toplam hava akış hızlarını, hava ve su giriş ve çıkış şartlarını listeler.İklimlendirme süreç tasarım ve benzeşiminde numerik araçların kullanımı,iklimlendirme mühendisliğinin ana kriterleri olan enerji ekonomisi ve insankonforunu iyileştirebilir. Böyle bir girişimde, ana kaygı konfor ve enerji tüketimiarasındaki etkileşimdir. Program, sistem tasarlayıp, sistemin bir yıl boyuncatepkilerine karar vererek; bir otomatik kontrol aracı sağlar. Bu program, ayrıcakonfor ve enerji tüketimi arasındaki ilişkiye sınırlar koyan farklı tekniklerinkıyaslanması için bir araç sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a computer program to design and simulate airconditioning-comfort application of a selected building, for a year period, on anhourly basis. In order to carry out this study, a computer program named?AHUSIM.m?, is prepared with Matlab computing language.The design and simulation procedure starts with preparing the inputs like indoor,outdoor design states, zone cooling and heating loads, along with the general data forconditioning-comfort equipment. The program, in light of these input data, performsthe plotting of the psychrometric processes -including the design and off designprocesses- on psychrometric charts, air conditioning-comfort system selection andcalculating the response of this selected system at varying load conditions for a year.The program also calculates the energy requirements of parts of the selected systemthroughout the year. Furthermore, it lists dimensions of the parts of the airconditioning-comfort unit, the outdoor supply air and total air flow rates, air andwater inlet and exit states.Using numerical tools for heating, ventilating and air conditioning (HVAC) processdesign and simulation, can improve energy economy and comfort which are the maincriteria of HVAC engineering. In such an attempt, major concern is the interactionbetween the comfort and energy consumption. The program, by designing the systemand deciding its behavior throughout a year; provides a means of automatic controlconsidering comfort and energy economy. This program also provides a tool forcomparison of different techniques for putting limits to the relation between comfortand energy consumption.