Conservation of archaeological sites in urban areas in Turkey: Soli-pompeiopolis as a case study
Türkiye?de kentsel alanlardaki arkeolojik sitlerin korunması: Soli-pompeiopolis örnek çalışma alanı
  1. Tez No: 238382
  2. Yazar: YASEMİN SARIKAYA LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Kentsel gelişme arkeolojik sit alanlarının korunmasında her zaman bir tehdit unsuru olmuştur. Son dönemlerde teorik tartışmalar kentsel bölgeler içinde kalan arkeolojik sit alanlarının sadece teknik koruma çözümleri ve arkeolojik çalışmalarla değil, aynı zamanda kentsel gelişmeyi yönlendiren ve kontrol eden temel mekanizmaları tanımlayan mekansal planlama süreçleri ile de korunması gerektiğini savunmaktadır.Türkiye mevzuatında `koruma imar planı' olarak adlandırılan özel bir plan tipi olmasına karşın, kentsel gelişmenin arkeolojik sit alanları üzerindeki olumsuz etkileri tam anlamı ile ortadan kaldırılamamaktadır. Bunun nedeni, koruma ve planlama sistemlerinin, arkeolojik sit alanının izole edilmesine ya da tahrip edilmesine neden olacak şekilde `arkeolojik sit alanlarının kentsel yapılı çevre ile bütünleşmesi'ni sağlayamamasıdır. Bu varsayım doğrultusunda bu tez, Türkiye'deki koruma ve planlama sistemlerinin bütünleşmeyi sağlama konusunda hangi noktalarda problemler içerdiğini tespit etmeyi ve bu problemlerin nasıl aşılabileceğini tartışmayı amaçlamaktadır.Türkiye'deki koruma ve planlama sistemi, Soli-Pompeiopolis Arkeolojik Alanı olarak seçilen çalışma alanında üç aşamalı nitel analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. İlk olarak koruma ve planlama kararları ve bu kararlarla oluşan yapılı çevre süreç analizi ile detaylı bir biçimde incelenmiştir. Daha sonra kuramsal çerçeve kapsamında yeniden tanımlanan mekansal planlama süreci niteliklerine göre `süreç bütünleşmesi' ve `sonuç bütünleşmesi' konuları bağlam analizi ile değerlendirilmiştir. Son olarak bütünleşmedeki problemli konuların nedenleri nedensellik analizi yoluyla belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda `kentsel alanlardaki arkeolojik sitelerin korunmasının mekansal planlama süreçleri ile bütünleşmesi' için `Türkiye'deki koruma ve planlama sistemleri'nde ne tür değişiklerin yapılması gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban development has long been the major threat to archaeological sites. Recent theoretical discussions advocate that archaeological sites in urban areas should be protected not only through technical solutions and archaeological studies, but also through spatial planning processes, which define basic mechanisms to direct and control the urban development.Despite a specific type of spatial plan, the `conservation plan? in Turkish legislation, negative impacts of urban development on archeological sites could not be successfully eliminated. This is due to the reason that conservation and planning systems do not concern `integration of the archaeological site with the urban built environment?, which results in either isolation or destruction of the archaeological remains. Based on this assumption, the objective of this dissertation is to determine in which points Turkish conservation and planning systems fail to achieve integration and how this failure could be overcame.Turkish conservation and planning systems are evaluated on selected case study area, Soli-Pompeiopolis Archaeological Site, by using three-step qualitative analysis methodology. First, conservation and planning decisions and the built environment shaped by these decisions are examined in details through process analysis. Then, based on qualities of spatial planning process redefined through theoretical discussions, `process integration? and `outcome integration? are evaluated through context analysis. Lastly, reasons of problematic issues on integration are discussed through causality analysis. Concluding the study, a discussion is carried on how to achieve `integration of conservation of archaeological sites in urban areas into spatial planning processes? by making modifications within the `Turkish conservation and planning systems?.