Novel bioconversion reactions for the syntheses of a-hydroxy ketones
A-hidroksi ketonların sentezi için yeni biyodönüşüm reaksiyonları
- Tez No: 238397
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN S. DEMİR, PROF. DR. PINAR ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, a-hidroksi ketonların sentezi için enzimatik veya tüm hücrelerle gerçekleştirilen yeşil prosedürlerin geliştirilmesidir. Özellikli kimyasalların hazırlanmasında optikçe aktif başlangıç maddelerin üretimi gereklidir. Kiral doğaları gereği enzimler ve tüm-hücre katalizörlerinin biyodönüşüm reaksiyonları için mükemmel birer araç oldukları kanıtlanmıştır. Bu tartışmaların ışığında öncelikli olarak benzaldehit liyaz enzimi [BAL, (EC 4.1.2.38)] 2-hidroksi-1-ariletan-1-on ve fonksiyonlandırılmış alifatik açiloin türevleri gibi ilginç ve biyolojik olarak önemli yapı taşlarının eldesi için yeni C-C bağ oluşum reaksiyonlarında kullanılmıştır. Bütün bileşikler yüksek verimde ve alifatik açiloin türevleri için yüksek enansiyomerik fazlalıkla (ee'de) elde edilmiştir. Uygulanan başka bir strateji ise tüm hücre biyokatalizörlerinin kullanılmasıdır. A.flavus 200120 indirgeme, hidroliz ve derasemizasyon gibi birçok reaksiyonu katalizleyebilme özelliğiyle ümit vadeden bir biyokatalizör olarak bulunmuşken, başka bir küf olan A. oryzae 5048 benzil ve türevlerinin biyoindirgeme reaksiyonlarında kullanılmıştır. Her bir reaksiyon ayrı ayrı incelenmiş, ortam tasarımıyla optimize edilmiş ve geliştirilmiştir. Ürünler yüksek verimlilikte ve ee'de elde edilmiştir. Özet olarak bu çalışmada, a-hidroksi ketonların yüksek verimlilik ve steryoseçicilikte sentezlenmesi için yeni etkin yeşil prosedürler geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yeni yöntemler klasik kimyasal yöntembilimlere ümit vadeden alternatifler olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study presented here was to develop either enzymatic or whole cell mediated green procedures for the syntheses of a-hydroxy ketones. Production of optically active synthons is crucial for the preparation of fine chemicals. Enzymes and whole-cell biocatalysts have proven to be excellent vehicles with their chiral nature for the biotransformations. Under the light of this discussion, firstly benzaldehyde lyase [BAL, (EC 4.1.2.38)] was used in novel C-C bond formation reactions to obtain interesting and biologically important precursors; 2-Hydroxy-1-arylethan-1-ones and functionalized aliphatic acyloin derivatives. All the compounds were obtained with high yields and in the case of aliphatic acyloin derivatives with high enantiomeric excesses (ee?s). Another strategy was to use whole cell biocatalysis. A.flavus 200120 was found to be a promising biocatalyst with the ability to catalyze a broad range of reactions; reduction, hydrolysis and deracemization, while another fungus; A. oryzae 5048 was utilized in bioreduction reactions of benzil and its derivatives. Each reaction was investigated, optimized and thus enhanced via medium design. Products were obtained with high yields and ee?s. To sum up, in this study novel efficient green procedures were developed to synthesize various a-hydroxy ketones with high yield and stereoselectivity. These newly established methods present promising alternatives to classical chemical methodologies.