The architect: ?Vedat Dalokay? as a social agent
Toplumsal bir aktör olarak, mimar: ?Vedat Dalokay?
  1. Tez No: 238399
  2. Yazar: BURCU SUZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma mimar Vedat Dalokay' ın toplumsal bir aktör olarak konumuna eleştirel bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede, mimar, yönetici, belediye başkanı, politikacı, yazar ve sanat tutkunu pratikleri doğrultusunda Dalokay, çok boyutlu kimliği aracılığıyla irdelenmektedir. Dalokay' ın meta üretimi (sistemin yeniden üretimini sağlayan toplumun tipik bir üyesi olarak), yaratıcı aktörlük (mimari obje ile simgesel temsil kapasitesine sahip olarak) ve sosyal aktörlük (toplumun inşaası için projeler geliştirerek) alanları üzerinden şekillendirdiği bu kimlik, dönemin Türkiye' sinin sosyal, ekonomik ve politik koşulları ışığında yorumlanmaktadır. Toplumsal dönüşüm süreçlerinde ?mimar? Vedat Dalokay' ın bir ?katalizör? olarak rolünü çözümlemek için araştırma, söz konusu boyutlara odaklanarak, bu birliktelik üzerinden ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to present a critical outlook to the position of an architect: ?Vedat Dalokay? as a social agent. In this respect, it examines him through his multidimensional identity. Within this framework, the purpose is to interpret Dalokay, who formed his identity as a practicing architect, an administrator, a mayor, a politician, a writer and a literature admirer. In this respect, the thesis questions his unique personal standpoint in terms of: commodity production (as a typical member of the society reproducing the system), creative agency (caused by the architecture?s already existing capacity of symbolic representation with the architectural object) and social agency (generating projects for the construction of the community). Focusing on these dimensions, the survey proceeds over this togetherness, in order to decipher the role of Vedat Dalokay as a ?catalyst? in the social transformation processes, in the light of social, economic and political conditions of Turkey.