Transition from urban managerialism to urban entrepreneurialism in Turkey; the example of Dalokay (society-oriented municipalism) and Gökçek (Social municipalism)
Türkiye'de kent yöneticiliğinden kentsel girişimciliğe geçiş; Dalokay (toplumcu belediyecilik) ve Gökçek (sosyal belediyecilik) örneği
  1. Tez No: 775757
  2. Yazar: ATAKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez Türkiye'deki kent yöneticiliğinden kentsel girişimciliğe geçişi Ankara örneğinde incelemektedir. Harvey'in ortaya attığı kentsel yönetişimin dönüşümü kent literatüründe oldukça tartışılmaktadır. Bununla birlikte Harvey'in teorik çerçevesinin Türkiye'de nasıl gerçekleştiği ise nadiren tartışılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yaşanan değişim 1970'lerde ortaya çıkan toplumcu belediyecilik ve 2000'lerde ise sosyal belediyecilik yaklaşımları ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca Jessop'ın stratejik-ilişkisel yaklaşımı da kullanılmıştır. Bu sayede Türkiye'de yerel yönetim pratiklerinin değişimi ülkenin ve kentin kendi özgün mekânsal ve zamansal bağlamında değerlendirilebilmiştir. Her iki belediyecilik yaklaşımının mimarları olarak tanımlanabilecek Ankara belediye başkanları olan Dalokay ve Gökçek çalışmada stratejik aktörler olarak ele alınmıştır. Tezde belediye başkanlarının kararları, projeleri, farklı siyasi ve ekonomik gruplarla olan ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca belediye başkanlarının görev aldıkları dönemin öncesinde Türkiye ve Dünya'da yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve sosyal değişimlere de yer verilmiştir. Böylelikle belediye başkanlarının stratejik aktörler olarak göreve geldikleri yapı, ilişkiler ve bağlam ile karar ve projelerini oluştururken nasıl etkilendikleri konusunda daha geniş bir perspektif sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transition from urban managerialism to urban entrepreneurialism in Turkey in the case of Ankara. The transformation of urban governance put forward by Harvey has widely discussed in the urban literature. However, how Harvey's theoretical framework has realized in Turkey was rarely discussed. In this study, the change in Turkey has been examined by considering the society-oriented municipalism emerged in the 1970s and the social municipalism approaches applied in the 2000s. Jessop's strategic-relational approach is also used. In this way, the change in local government practices in Turkey could be evaluated in the unique spatial and temporal context of the country and the urban area. Ankara mayors, Dalokay and Gökçek, who could be defined as the architects of both municipal approaches, are considered as strategic actors in the study. In the thesis, the decisions of the mayors, their projects and their relations with different political and economic groups were examined. In addition, important political, economic and social changes in Turkey and the world before the period in which the mayors took office were also included. In this way, a broader perspective is presented in terms of the structure, relationships and context in which mayors take office as strategic actors and how they are affected while formulating their decisions and projects.