Mimar Vedat Tek konutlarının işlevsel analizi
Functional analysis of the housing projects conceived by the architect Vedat Tek
- Tez No: 98442
- Danışmanlar: PROF.DR. AFİFE BATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
MİMAR VEDAT TEK KONUTLARININ İŞLEVSEL ANALİZİ ÖZET 1930 yıllan, apartman olgusunun İstanbul'da yaygınlaşmaya başladığı zamanlardır. Bahçe içindeki evler yerlerini, birden fazla ailenin, ayrı katlarda yaşadığı yüksek, bitişik nizam binalara bırakmaya başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarından başlayarak ve hep“ilk”lere imza atarak mesleki çalışmalarım sürdüren Vedat Tek o yıllarda 57 yaşlarındadır. Genç yaşlarından itibaren yaptığı binalar kamuoyunda hep büyük bir beğeni ve yüceltme ile karşılanmışken 1930'larda durum tersine dönmeye başlamıştır. İdeolojiler yön değiştirmiş, binalar“kübik”olmaya başlamış, mimarın“milli mimari”arayışları da bu oranda gözden düşmüştür. Bu tez çalışması kapsamında, Vedat Tek'in tasarlayıp uyguladığı ve aynı zamanda önerdiği, dönemin yeni konutu: apartman üzerinde gerçekleştirilen bir işlevsel analiz çalışması ile mimarın konu hakkında yazdıkları karşılaştınlmıştır. Düşünce ve tasarımlarının ardındaki örüntü anlamaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan konut konusundaki eleştirel bakışının ve rasyonel çözümlerinin, mimarın diğer yapılan için geçerliliği de soru olarak ortaya konmuştur. Mimar ve yapılanmn, gerek yaşadığı günlerde, gerek bugüne kadar gelinen süreçte genellikle“Birinci Milli Mimari Hareketi”çerçevesinde değerlendirilmiş olması, onu ve yapılanm değerlendirme kriterlerini çeşitlendirme gereğini doğurmuş ve çalışma bu amaca yönelik olarak geliştirilmiştir. Vedat Tek'in ailesinden temin edilen eskiz, not defterleri, resim ve fotoğraf gibi özgün malzemeler, torunu Nermin Taneri ile yapılan görüşmeler, dönemin mimarlık dergilerindeki yayınlar ile Güneş ve Pertev apartmanlannda alınan rölöveler çalışmanın en önemli kaynaklanın oluşturmuştur. VII
Özet (Çeviri)
FUNCTIONAL ANALYSIS OF THE HOUSING PROJECTS CONCEIVED BY THE ARCHITECT VEDAT TEK SUMMARY Vedat Tek (1873-1942) whose name is always remembered together with the First National Architectural Movement, had been the“first”in various topics during his life. He was the first Muslim Turk to practise from his own office, and the first Turkish Imperial Chief Architect (1904-1908). He realised quite big and important projects in his young age. Examples include the City Hall in Kastamonu (1902), and the Ministry of Postal and Telegraphical Services in Sirkeci (1904-1909). In 1930' s the ideological changes in the country begun to have a negative effect upon his reputation. In the same years the new housing trend of apartment homes were imported (!). Vedat Tek was critical of this change because he was reluctant to lose the old values, for instance, the one or two storey Istanbul houses set in gardens. He pointed out that the new apartment buildings were not properly built. In one of the architectural magazines dating 1931, he drew attention to the problems regarding these new buildings and offered solutions by providing sample projects. In this thesis, his two sample apartment projects (which were realised), and three sample projects given in the same article are analysed functionally and the results are compared with his thoughts written in the article. The results show mat there were three main criteria in his designs:. Privacy. Health » Comfort The spaces were organised according to these criteria The dimensions and other properties (being at the corner or in between two buildings) of the parcel had given organisational alternatives. However, the basic concept had never changed. The results show that the architect was taking quite rational decisions. Could this result be generalised and applied to his other projects too? Or was this a natural result of the ideological changes taking place within the country? With this result and question it is aimed to draw attention to the other aspects of his architecture other than the First National Architectural Movement's principles. VUl