Haşhaş tohum yağının bileşiminin özelliklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 23841
  2. Yazar: BELMA KARAEFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada; haşhaş tohumlarından ekstraksiyon yöntemine göre yağ çıkarıldı. Petrol eter i 40: 60) ile yapılan ekstraksiyonda yağ verimi %45-50 dir. Presleme ile çıkarılan ticari haşhaş yağının ve laboratuvarda ekstraksiyon yöntemiyle çıkardığımız yağın fiziksel ve kimyasal özellikleri incelendi. Bu yağların yağ indeksleri tayin edildiğinde, iyod indeksi farklı, diğer değerler ise aynı bulundu. Her iki yağ da asid katalizörler varlığında ester değişimi yöntemine göre metil esterlerine çevrildi. Bu şekilde hazırlanan haşhaş yağı yağ asidi metil esterleri gaz kromatograf isi ile analiz edilerek yağ asidi eri saptandı ve miktarları tayin edildi. Yapılan analize göre ; Ticari haşhaş yağının, %0,0091 miristik asid, %8,687 palmitik asid, %18,75 stearik asid+oleik asid, %72,54 linoleik asid; Ekstraksiyon ile çıkarılan haşhaş yağının, %0,0373 miristik asid, Jil2,90 palmitik asid, $«33,52 stearik+oleik asid, %53,534 linoleik asid içerdiği bulunmuştur. Ayrıca, yağların U. V. ve I.R. analizleri yapılarak, sonuçlar değerlendirildi. U. V. spektrumunda, yaklaşık 250 nm'de max. absorbsiyon gözlendi. I.R spektrumunda, -OH, al kan, alken ve ester bandları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work; poppy seed oil was obtained from. poppy seeds by extraction method with petrol eter C40:6CO. The overall yield was %45-50. The physical and chemical properties of the commercial poppy seed oil obtained by pres sing -met hod and of the poppy seed oil gained by extraction in the laboratory were established. The iod indices of them were different, the other indices were the same. The two kinds of poppy seed oil were converted to their methyl esters, by ester-exchange method and the amounts of them were determined by gas chromatography. The composition of commercial poppy seed oil consists of S*0,0091 miristic aeid % 8,687 palmitic acid, % 18,75 stearic acid+oleic acid, %72,54 linoleic acid. The composition of the poppy seed oil gained by extraction consists of %0,0373 miristic acid, %12,90 palmitic acid, %33,52 stearic+oleic acid, >iS3,534 linoleic acid. Furthermore, U. V. and I.R. analysis were applied to the poppy seed oil and the results were discussed. In the U.V. spectrum the maximum absorbtion was about at 250 nm. In the I.R. spectrum -OH, alkyl, alkene, ester bands were found.,