Ailanthus altissima'da kadmiyum, kurşun birikimi ve kadmiyumun bitki gelişmesine etkisi
  1. Tez No: 23842
  2. Yazar: GÜLRİZ BAYÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAZZEZ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu araştırmanın ilk bölümünde, otoyol kenarlarında yetişen Ailanthus altisslma (kokarağaç) yaprakları ile aynı bölgedeki toprak örneklerinde Cd ve Pb konsantrasyonları belirlendi. 10 araştırma bölgesinden elde ettiğimiz sonuçlara göre, yaprak ve toprak örneklerindeki Cd ve Pb konsantrasyonları otoyol ve endüstriyel alanlara yaklaştıkça artış göstermektedir. Yapraklarda ölçülen Cd, topraktaki Cd miktarından, topraktaki Pb ise yapraklardaki Pb miktarından daha fazla belirlenmiştir. Araştırmanın 2. bölümünde, 7 hafta süreyle kum kültürlerinde ve iklim odası şartlarında yetiştirilen A. altisslma bitkisinin organlarındaki Cd konsantrasyonu saptanmış ve toksik etkileri incelenmiştir. 0.1, 0.25, 1.25, 2.5, 5, 10,20,30,40 ve 50 ppm gibi farklı Cd konsantrasyonlara tabi tutulan bitkiler, farklı birikim düzeyleri ve toksik semptomlar göstermiştir. Ortamdaki Cd'un büyük bölümünün köklerde ve sırasıyla gövde ve yapraklarda biriktiği belirlenmiştir. Ortamın yükselen Cd konsantrasyonu ile organlarda biriken Cd artmış, ancak bu ağır metalin transfer faktörü azalmıştır. Bitkilerin taze ve kuru ağırlığı, gövde büyümesi ve klorofil miktarı özellikle 10 - 50 ppm Cd konsantrasyonlarında olumsuz etkilenmiştir. Aynı konsantrasyonlarda yapraklarda kloroz ve köklerde sararma ile kısalma göze çarpmıştır. 0.1. 5 ppm Cd uygulamasında ise bu semptomlar belirgin değildir. A. altisslma bitkisinin 50 ppm gibi toksik bir Cd kon santrasyonunda hafif belirtiler dışında yaşamını sürdürüyor olması, bu bitkinin otoyol ve endüstriyel alanlar çevresindeki ağır metal kirliliğinde bir filtre görevi yapabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
- 2 - SUMMARY In the first part of this investigation, concentrations of Cd and Pb were determined in the soil samples and in the leaves of the Allanthus altissima (Tree of Heaven) growing along the high ways. According to the results of the 10 research area, Cd and Pb concentrations in both leaves and soil samples increase with a decrease in the distance from the highways and industrial areas. In the second part of our research, the concentrations and the toxic effects of Cd were determined in the organs of A. altissima grown in sand culture for 7 weeks under climate room conditions. The plants subjected to the various treatments of Cd as 0.1, 0.25, 1.25, 2.5, 5, 10, 20, 30, 40, and 50 ppm, showed different accumulation levels and variety of toxicity symptoms. Most of the Cd accumulated in the roots, then in. the stems and leaves, respectively. While the accumulation of Cd increased, the transfer factor decreased with the increasing concentrations of Cd in the medium. Fresh and dry weights of the plant organs, growth and chlorophyll content of the leaves are affected negatively between 10 - 50 ppm Cd concentrations. Plants showed chlorotic leaves and also yellowish, shortened roots at the same con centrations. These symptoms were not obvious in the treatment of 0.1- 5 ppm Cd. A. altissima plant, which was alive inspite of 50 ppm Cd concentration;except some slight symptoms, made us to think that this plant can be used as a heavy metal filter around the highways and industrial areas.