Ailanthus altissima (Mill.) Swingle ekstraktlarının bazı yabancı otlar üzerindeki biyoherbisidal etkisi
Bioherbicidal effect of Ailanthus altissima (Mill.) Swingle extract on some weeds
- Tez No: 937065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ailanthus altissima (Mill.) Swingle Güneydoğu Asya'ya özgü olan dünya çapında ekosistemi etkileyen istilacı bir ağaç türüdür. İstilacı olmasına sebeblerinden biriside sekonder metabolitlerin üretilmesidir. Bu metabolitlerden biri olan ailanthone, yapılan çalışmalarda birçok bitki üzerinde herbisidal etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile ailanthone içeren A. altissima ekstraktlarının biyoherbisidal etkilerini değerlendirmek ve yabancı otları kontrol etme yeteneklerini test etmek amacıyla yürütülmüştür. Bu araştırma Iğdır Üniversitesi bünyesindeki sera, herboloji laboratuvarı ve ALUM'da gerçekleştirilmiştir. A. altissima bitkisinin yaprak ve köklerinde fenolojik bileşikleri HPLC cihazıyla belirlenmiş ve ailonthone miktar tayini yapılmıştır. Çalışmada A. altissima bitkisinin yaprak ve köklerinden ekstrakt elde edilerek tarım alanlarında sorun olan yabancı otlardan Capsella bursa-pastoris (çobançantası), Convolvulus arvensis L. (tarla sarmaşığı), Sorghum halepense (kanyaş) ve Setaria viridis (L.) P. Beauv. (yeşil kirpi darı) tohumlarına karşı allelopatik etkinliği araştırılmıştır. Petri denemelerinde kullanılmak üzere 6 ml/petri dozda uygulanan farklı konsantrasyonlarda (%0, %2.5, %10, %25, %50) ekstraktlar hazırlanılmış ve 18 gün boyunca tohumların çimlenme potansiyelleri değerlendirilmiştir. Serada yapılan saksı denemeleri 4 aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada toprağa öğütülmüş kuru yapraklar ve kökler (%0.4, %0.8, %1.2) karıştırılarak ekim yapılmıştır. İkinci aşamada Ailanthone'lu toprakta ekim yapılmıştır. Üçüncü aşamada ekilen bitkiler çıkış yaptıktan sonra her saksıda 4'er bitki kalacak şekilde seyreltilmiş ve çıkış yapan bitkilere (3-4 yapraklı dönemde) ekstrakt uygulanılmıştır. Ekstraktlar yaprak ve kök (%50 ve %100) için ayrı ayrı püskürtülmüştür. Dördüncü aşamada ise saksılarda kontrollü tarla koşullarında ekim yapılmış ve çıkış yapan bitkilere (3-4 yapraklı dönemde) yaprak ve kök ekstrakları (%100 ve %200) için ayrı ayrı püskürtülmüştür. Sonuç olarak, petri ve saksı denemelerinde ekstraktların yabancı ot tohumlarının çimlenmesin ve büyümesini önemli ölçüde inhibe ettiği belirlenmiştir. Yaprak ve kök ekstraktları, doz arttıkça çimlenme oranlarını düşürmüş ve özellikle yüksek dozlarda (%50) bu etki daha da belirgin hale gelmiştir. Farklı yabancı ot türleri arasında, S. halepense ve S. viridis türlerinde çimlenme oranlarında daha fazla azalma gözlenirken, C. bursa-pastoris ve C. arvensis türleri daha az etkilenmiştir. Ayrıca, yüksek doz uygulamaları sonucunda toprak üstü ve toprak altı kuru ağırlıklarında da önemli azalmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ailanthus altissima (Mill.) Swingle is an invasive tree species native to Southeast Asia that affects ecosystems worldwide. One of the reasons for its invasiveness is the production of secondary metabolites. One of these metabolites, ailanthone, has been found to have herbicidal effects on many plants in studies. This study was conducted to evaluate the bioherbicidal effects of A. altissima extracts containing ailanthone and to test their ability to control weeds. This research was carried out in the greenhouse, herbology laboratory and ALUM within Iğdır University. Phenological compounds in the leaves and roots of A. altissima were determined by HPLC and ailanthone was determined. In this study, extracts were obtained from the leaves and roots of A. altissima and their allelopathic activity against Capsella bursa-pastoris (shepherd's purse), Convolvulus arvensis L. (field ivy), Sorghum halepense (kanya) and Setaria viridis (L.) P. Beauv. (green hedgehog millet) seeds which are weeds that are problematic in agricultural areas was investigated. Extracts at different concentrations (%0, 2.5, 10, 25, 50) applied at a dose of 6 ml/petri were prepared to be used in petri dishes and the germination potentials of the seeds were evaluated for 18 days. Pot experiments in the greenhouse were carried out in 4 stages. In the first stage, ground dry leaves and roots (%0.4, 0.8, 1.2) were mixed and planted in the soil. In the second stage, planting was done in soil containing Ailanthone. In the third stage, after emergence, the planted plants were thinned to 4 plants in each pot and the extract was applied to the emerging plants (3-4 leaf stage). Extracts were sprayed separately for leaves and roots (50% and 100%). In the fourth stage, mixed planting was done in pots and the emerging plants (3-4 leaf stage) were sprayed separately for leaves and roots (100% and 200%). As a result, it was determined in petri and pot experiments that the extracts significantly inhibited the germination and growth of weed seeds. Leaf and root extracts decreased the germination rates as the dose increased and this effect became more pronounced especially at high doses (50%). Among the different weed species, more decreases were observed in the germination rates of S. halepense and S. viridis species, while C. bursa-pastoris and C. arvensis species were less affected. In addition, significant decreases were detected in above-ground and below-ground dry weights as a result of high dose applications.