Ailanthus altissima (ailanthus glandulosa) da kambiyal aktivite, lateral büyüme ile apikal büyüme arasındaki ilişkiler ve odun yapısı
- Tez No: 47749
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ailanthus altissima (ailanthus glandulosafda kambiyal aktivite, lateral büyüme ile apikal büyüme arasindaki ilişkiler ve odun yapısı Özlem (BÜYÜKTANIR) KARDAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gönül ALGAN 1995, Sayfa : 46 Jüri : Prof. Dr. Gönül ALGAN Prof. Dr. Suna BOZCUK Doç. Dr. M.Cihat TOKER Bu çalışmada, A. altissima'da kambiyal aktivite, floem ve ksilem farklılaşmaları ve bunların apikal büyüme ile olan ilişkileri ve odun anatomisi araştırıldı. Kambiyum bölgesinde sıcaklığa bağlı olarak hücre bölünmesi ve hemen ardından floem bölgesinin farklılaşmaya başlaması, tomurcuk patlamasından önce, ksilem farklılaşması ise tomurcuk patlamasından sonra gözlendi. İlk yaprakların oluşumu ile birlikte Mayıs-Haziran aylarında kambiyum en aktif döneme girer. Sürgün uzaması ise yağışın en fazla olduğu dönemde meydana gelir. Floem farklılaşması Ağustos ayında ksilemden önce sona erer, ksilem bölgesinde ise hücre farklılaşması Ekim başında çok yavaşlar.Floem ve ksilem parenkima hücrelerinde depo edilen nişasta miktarı Nisan'ın ikinci yarısında öncelikle floemde azalmaya başlar, aynı şekilde Mayıs sonu floemde ve Haziran başı da ksilemde olmak üzere nişasta tümüyle kaybolur. Depo nişasta birikimi Haziran'ın sonuna doğru önce floemde ve hemen ardından ksilemde başlar. Temmuz'un ikinci yarısından itibaren her iki dokuda da bol miktarda nişasta mevcuttur. Ksilem elemanlarından trakelerin ilkbaharda lümenleri geniş ve boylan uzun, sonbaharda ise lümenleri dar ve boylan kısadır. Sonbahar trakelerinin çaplan dardır ve genellikle grup oluştururlar. Lif trakeidi hücreleri arasındaki mevsimsel fark ise örnek alınan tarih ve ferde bağlı olarak değişiklik gösterir. Lif trakeidlerinin odun içerisindeki oranı yüksektir. Genişliği 8-10 hücreye varan öz ışınlan mevcuttur. Trakeler vertikal parenkima hücreleri yoluyla öz ışınlarıyla irtibat halindedir. ANAHTAR KELİMELER : A i lan thus altissima (Ailanthus glandulosa), kambiyal aktivite, floem farklılaşması, ksilem farklılaşması, odun anatomisi.
Özet (Çeviri)
XIX ABSTRACT Masters Thesis THE CAMBIAL ACTIVITY, THE RELATIONSHIP BETWEEN LATERAL AND APICAL GROWTHS AND WOOD STRUCTURE OF AILANTHUS ALTISSIMA (AILANTHUS GLANDULOSA) Özlem (BÜYÜKTANIR) KARDAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Gönül ALGAN 1995, Page : 47 Jury : Prof. Dr. Gönül ALGAN Prof. Dr. Suna BOZCUK Assoc. Prof. M. Cihat TOKER In this study, the cambial activity, phloem and xylem differentiations and the relationship between lateral and apical growth and wood anatomy were investigated. Phloem differentiation begins just after cambium cell division depending on temperature increase. These two phenomena occur before bud break. However xylem differentiation takes place after buds have broken.IV Cambial zone enters its most active period during May and June with the occurrence of the first leaves. Fast shoot extension was observed during rainy period. Phloem differentiation stops before xylem differentiation towards the end of August. Xylem cell differentiation slows down at the beginning of October. Starch content which is stored inside phloem and xylem parenchyma cells decreases first in phloem cells in the second half of April. It is completely disappeared in phloem parenchyma cells at the end of May and in xylem parenchyma cells at the beginning of June. Starch accumulation starts first in phloem and then in xylem towards the end of June. After the second half of July excess starch can be seen. Traches have wider lumen in the spring wood and their lumens are narrow in the Autumn wood. Traches are in larger groups in the Autumn wood. Seasonal differences between fiber tracheid cells were observed differently at various A. altissima trees depending on the sampling time the individual. The proportion of wood fiber tracheids is high. Rays which were up to 8-10 cells in width and 50 cells in height were seen. Traches are in contact with rays by vertical parenchyma cells. KEY WORDS : Ailanthus altissima (Ailanthus glandulosa), cambial activity, phloem differentiation, xylem differentiation, wood anatomy.