Tam kafesler üzerinde örtüşme ve gruplama fonksiyonları
Overlap and grouping functions on complete lattices
- Tez No: 897415
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİDE NESİBE KESİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada [0,1] birim kapalı aralık üzerindeki örtüşme ve gruplama fonksiyonlarının tanımı tam kafesler üzerinde verilecek ve özellikleri incelenecektir. Özel olarak örtüşme fonksiyonlarının (∧,∨)-kombinasyonu kavramı tanıtılacak, sınırlı kafesler üzerindeki örtüşme fonksiyonlarının migratiflik ve homojenlik kavramlarına genişletilecektir. Ayrıca tam kafesler üzerindeki örtüşme fonksiyonlarının kısaltma kuralına ait özellikler incelenecektir. Son olarak örtüşme fonksiyonları için verilen tüm özellikler gruplama fonksiyonları içinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the notion of the overlap and grouping functions on th closed unit interval [0,1] is given on complete lattice and investigated the properties of these functions. Especially, the notion of (∧,∨)-combination for overlap functions is introduced and it is extended to the migrativitiy and homogeneity of the overlap functions on bounded lattices. Also, the properties along with the cancellation law of overlap functions are focused. Finally, similar analogous discussions for grouping functions on complete lattices are examined.