Histamin ve Salisil Aldehid'den 4-(2-hidroksifenil) spinesamin sentezi ve mangan kompleksinin oluşum şartlarının tespiti
  1. Tez No: 23844
  2. Yazar: FUAT KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET TOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İEV-. ÖZET Bu çalışmada biyokimyasal açıdan büyük öneme sahip olan aminoasid histidin' in enzimatik dekar boksilasyonundan oluşan histamin ile benzer biokimyasal öneme sahip salisilat grubuna giren şalisi laldehid C2-hidroksibenzaldehid)in, sulu metanol veya sulu etanol İti NaOH veya KOH'daki çözeltilerinden kaynar su banyosu Üzerinde çözUclintin yavaşça uzaklaştırılmasından uzun süreler sonra beyaz kristalize C en: 190-192° (bozunma) 3 yeni bir Urlin sentez edildi. Bileşiğin, spinesamin yani C4,5,6,7-tetrahidro [4,5-c ]ılmidazo piridin) yapısında olduğu ispatlandı: %36' lık HCI.kaynatmakla 4-(2-hidroksifenil spinesamin yine aynı bileşimde kalmıştır. Bu durum yapının sağlam olduğunu gösterir, hidrolize uğramamaktadır. Bileşiğin(C, H, N) IR, UV, NMR vb metodlarla yapılan analizlerinde sentez ettiğimiz bileşiğin 4-(2-hidroksifenil)- 4.5.6.7.tetrahidroimidazo 4,5-c piridin kısaltılmış ismiyle 4-(2-hidroksilfenil) spinesamin olduğu ispat edildi. Bu bileşiğin özellikleri verildi. 4-(2-hidroksilfeni)l spinesamin' in, Mn-II tuzları ile oksijen ve klortir iyonu birlikte bulunmadığı durumda kompleksleşmeye girmediği ortaya çıktı. 4-C2-hidroksif eni Dspinesamin ile Mn-II tuzları; klorür inyonu ve oksijen gazı (veya hava oksijeni) eşliğinde X ~=. max 555 nm' de görünür alan spektrometrede maksimum pik verdi. Moleküler oksijenin sudaki çözünürlüğü az olduğu için ortama hava pompası ile oksijen gazı gönderilirken belli zaman, aralıklarında (X =j55 nm* de) artan absorbanslar ölçüldü. Reaksiyonun hızının absorbsiyon artışı ile orantılı olmasından reaksiyonun oluşma hızı bulundu. Oluşma hızını bulmak için en uygun absorbsiyon ve zaman önce (Mn)(L)(O) ve [OH ] ' in en uygun konsantrasyonları tesbit edildi. Bu konsantrasyonlar daima sabit tutuldu, sadece incelenmek istenen parametre değiştirildi. Böylece reaksiyonun oluşumuna değişkenin etkisi bulundu. Bunların çarpımından eAA tti *>2 ^3 0*r V = '->- = k [Mn].k CL]. k [OH].k [O ) * O 4. 1 2 a 4 2 At t " denkleminde sadece değişkenin bilinmeyen n ve k değeri bulundu. Bunun için A=fc dakika) grafiklerinde, t =o dan gecen teget egimlerinden Vo ilk hizlar bulundu. logVo=f (log değişken )grafikleri çizildi doğru eğiminden n; log V eksenini kestiği sayı = log k'dan k'lar bulundu. 2 + Mn ile ligand, oksijen, metanol ve klorür mevcudiyetinde katı halde Mangan kompleksi sentez edildi, katı kompleksin özellikleri bulundu. Kompleksin M/L oranları C farklı pH ve farklı çözücülerdeki ) bulundu, alkollü ortamda L/M = 3/1, tamponlu ortamda L/M = 1/1 bulundu.. Kompleksin oluşumuna klorür hariç diğer iyonların etkisi incelendi. 555 nm'de absorbsiyon veren kompleks sadece klorür iyonu ile vermekte olduğu, klorür iyonu bulunmayan hallerde dayanıksız olup bir süre sonra bozunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work,a new spinesamine base was synthesized from two biochemically important compounds, salicyl aldehyde and histamine, the enzymio decarboxylation product of hi at i dine. Histamine and saliciylaldehyde were reacted in aqueous ethanolio NaOH or KOH solution, and a white crystalline product (melting point 190-192°C with decomposition) was obtained by gradual evaporation of the solvent. The produot was shown to have the spinesamine (4,5,6,7-tetrahydro(4,5-c) imidazopyridine) structure. Elemental analysis in conjunction _ with IR,UV and NMR spectroscopic techniques proved that thefe | produot was 4-( 2-hydroxyphenyl) -4, 5, 6,7 tetrahydroimiadazo, 4,5c pyridine abbreviated as 4-( 2-hydroxyphenyl) spinesamine (I). This substance was resistant to hydrolysis when boiled withV, coned. HC1 solution. Compound (I) did not complex with Mn( II) v salts when 0_ and CI“ were not present.However a Mn(II) complex formed with I in the presence of chloride ion and dissolved oxygen”with an absorption max. at 555 nm.This abs. (A-ce) increased regularly with time when air was bubbled through the solution. The reaotion rate was determined by following the increase in Aece»The dependence of the reaction rate on the concen trations of manganese, ligand (L) oxygen and hydroxyl ion was investigated. For the rate equation yaA/dt^İMa]**1. k2[L]n2. *şW\J. *$JS^!.-.. vvi were found by A»f Çt) graph,“f or e acTF.parameter, later, the a, «i and k constants were found by plotting log*0«« a funotion of the logarithm of the seleoted variable when the other parameters of the rate equation were kept constant «The slope of the linear plot gave n while the intercept of Log VQ yielded Log k. The oomplex was isolated as the solid product from a methanolio solution containing Mn(II),L,02 and CI”. The stoichiometry of the complex was found to be L/M=3/l N for alcoholic, and L/M-l/1 for buffered media. The complex with abs.max at 555 nm only formed with CI" and waa not interfered by most common ions. However no oomplex formation was observed when chloride was absent