Matematik öğretmenlerinin lisansüstü eğitim deneyimleri ve okul yaşantılarına yansımaları
The postgraduate education experiences of the maths teachers and the reflections of these to their professions
  1. Tez No: 238471
  2. Yazar: FATMA KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilginin, gelişmeler ve değişmeler karşısında hızla eskidiği günümüz dünyasında, değişiklikleri takip etmek bireylerin sorumluluğuna kalmaktadır. Genelde bireyler, özelde öğretmenler bilgiyi takip ettiği sürece, niteliğini arttırmış olacaktır. Günümüzde bilgiye ulaşma ve niteliği arttırmada lisansüstü eğitim giderek önem kazanmaktadır. Bu araştırma ile lisansüstü eğitim yapan matematik öğretmenlerinin, lisansüstü eğitim sürecinde edindikleri deneyimler ile bu deneyimlerin sınıf ortamındaki öğretme etkinliklerine etkisi ve bu süreçteki yaşantılarının araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada özel durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde lisansüstü eğitim yapan 4 matematik öğretmeni ile lisansüstü eğitimde ders veren ve danışmanlık yapan 4 öğretim üyesi oluşturdu. Veri toplama amacıyla, doküman analizinden, mülakat ve gözlem metodundan yararlanılmıştır.Öğretmenler; güncellik (bilimsel ve teknolojik gelişmelerden/yeniliklerden haberdar olmak, çağı yakalamak ve öğrencileri gelişmelerden haberdar etmek), literatürü takip etme şansını yakalamak ve mesleki gelişim ya da profesyonellik için lisansüstü eğitime başlamışlardır. Lisansüstü eğitimle öğretmenler genel olarak beklentilerini karşılayabilmişlerdir. Bütün öğretmenler kurumlarındaki yoğunluktan dolayı sıkıntılar yaşadıklarını, danışmanlarıyla yeteri kadar iletişim kuramadıklarını ve gerekli danışmanlık hizmetlerini alamadıklarını belirtmişlerdir. Lisansüstü eğitim yapan tüm öğretmenler öğrendiklerini ders aşamasında daha çok kullanmaktadırlar. Son olarak, daha etkin bir lisansüstü eğitim için; danışmanların öğretmenlere gerekli danışmanlık hizmetlerini sağlaması, öğretmenlerin lisansüstü eğitime özendirilmesi için milli eğitimin maddi ve manevi teşvikte bulunması önerileriyle çalışma tamamlanmıştır. Ayrıca benzer çalışma yapacak araştırmacılara ise lisansüstü eğitim yapan ve yapmayan öğretmen grubuyla çalışılarak öğretmenlik yaşantılarının ya da öğrenci başarılarının karşılaştırılmasının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the knowledge has been disqualified for developments and changes. So, it is the person?s own responsibility to follow the changes. The people, especially the teachers will have redounded the qualifications if they follow the knowledge. Today, the postgraduate education comes into questions increasingly on gaining the knowledge and redounded the quality. With this study it is aimed to search the effects and reflections of the postgraduate experiences of the graduated Maths teachers of master degree on the teaching activities in the classroom.A case study methodology was used in the study. The sample of this study consisted of 4 teachers who commence at Karadeniz Technical University Institution of Science and 4 instructors who are advisers at this university. The data was collected by using interviews, observations and documents investigation.The teachers had commenced postgraduate education for professional development, following literature, being aware of scientific and technological developments, making the students aware of these changes. It was explained that all the teachers are on the trot in school and university; also they have problems with their supervisors on issues that their supervisors have not enough time to guide their studies and therefore lack of communication. All of the teachers use their knowledge gained from the lessons ?especially- while they are teaching in lesson term of their postgraduate education.This study is completed with the suggestion that The Ministry of Education should provide a high income and moral support to encourage the teacher for postgraduate education, the supervisors should provide essential supervising service to the teachers. It is suggested to the other researchers to compare the teaching experiences or the students? successes of the teachers commenced and not commenced.