Kum kültürü ile azot, fosfor ve potasyumun bitki gelişmesindeki önemlerinin saptanması
Determination the importance of nitrogen phosporous and potassium in sand culture technique
- Tez No: 238494
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, saksı şartlarında kum kültürü kullanılarak Azot, Fosfor ve Potasyum'un domates bitkisi gelişmesindeki etkisi ve noksanlıklarından dolayı bitkinin gösterdiği arazlar araştırılmıştır.Araştırmada 5 farklı besin çözeltisinde domates bitkisi yetiştirilmiştir. Besin çözeltileri Hoagland ve Arnon (1950), Luck (1956), Steiner' in (1958) araştırmalarına uygun olarak hazırlanmıştır. Denemede, azot noksanlığında bitkilerin ince, küçük ve cılız kaldıkları, yaşlı yapraklardan başlayarak aksamların sarardığı ve gelişmenin durduğu saptanmıştır. Fosfor noksanlığında bitkilerin ince saplı yaşlı yaprakların donuk kirli yeşil renk aldıkları kök gelişiminin sınırlandığı belirlenmiştir. Potasyumun noksan olduğu konuda özellikle transpirasyonun en şiddetli olduğu yaşlı yaprakların uç ve kenarlarında sararmaların başladığı ileri aşamada bu kısımların yanmış gibi bir görünüm alıp kurudukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, efect of nitrogen, phosphorus and potassium fertilizer on the growth of tomato plant and determinational symtoms by using sand culture in the pot condition.In the study tomato plant has been cultivated in 5 different nutrient solutions. Solutions has been prepeared upon on Hoagland and Arnon (1950), Luck (1956), Stainer (1958)?s researchs .In the experiment ;In the nitrogen defficiency, it observed that plant have thin, small, weak body and yellow colour turn from old leaves to young leaves and growth is stopped.In the phosphorus defficiency, it observed that plants have thin stalk, old leaves takes dull flightly color and root growth is limited.In the potassium deficiency, it obseved that thin stalk and long leaves formation are dominated althought young leaves saves normal colour, and leaves shows necros on the edge and in the progressive stage they take burn condition.