BH, BH2 ve BH3 moleküllerinin temel durum terim enerjilerinin hesaplanması
Calculation of ground state term energies ofBH, BH2 and BH3 molecules
  1. Tez No: 238497
  2. Yazar: SEZEN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, BH, BH2 ve BH3 moleküllerinin geometrik simetrileri incelenmiştir. Simetri özelliklerinden ve grup kuramından faydalanarak simetrikleştirilmiş baz fonksiyonları bulunmuş, moleküler orbitaller (MO) bulunan yeni baz fonksiyonlarının doğrusal kombinasyonu şeklinde ifade edilmiştir.BH, BH2 ve BH3 moleküllerinin temel durum elektron konfigürasyonları için determinant dalga fonksiyonları (DDF) oluşturulmuş ve çiftlenim - izdüşüm katsayıları hesaplanmıştır. Bulunan ifadeler yardımıyla Hartree-Fock-Roothaan (HFR) denklemleri çözülerek toplam enerjileri, orbital enerjileri ve doğrusal kombinasyon katsayıları hesaplanmıştır, sonuçlar literatürle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, geometric symmetries of BH, BH2 and BH3 molecules were investigated. By the use of symmetry properties and group theory, symmetrized base functions were found and molecular orbitals (MO's) were stated as linear combination of newly found basis functions.For the ground state electron configurations BH, BH2 and BH3 molecules, determinantal wave functions were constituted and their coupling-projection coefficients were calculated. With the help of found expressions, solving Hartree-Fock-Roothaan (HFR) equations, total energies, orbital energies and linear combination coefficients were calculated, obtained results were compared with literature.