Skaler alan kaynaklı bazı kozmolojik modeller
Some cosmological models with scalar field source
  1. Tez No: 238533
  2. Yazar: SEZGİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ BAYSAL, PROF. DR. İSMAİL TARHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak statik olmayan Gödel evreninde viskoz akışkanlı, ısı akılı ve kütleli (massive) skaler alanlı madde topluluğu çözümleri kaynak yoğunluğunun değişimine göre ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bununla beraber, yine statik olmayan Gödel metriği için sicim bulutuna iliştirilmiş acayip kuark madde (SQM), ısı akısı ve kütleli skaler alandan oluşan madde topluluğunun çözümleri kaynak yoğunluğuna bağlı olarak elde edilmiştir. Daha sonra statik Gödel evreninde kaynak yoğunluğuna göre kütleli skaler alanlı ve ideal akışkanlı çözümler ardından sicim bulutuna iliştirilmiş acayip kuark maddeli ve kütleli skaler alanlı çözümler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the solutions of the viscous fluid, heat flow and massive scalar field matter distributions have been investigated with the variation of source density for non-static Gödel type universe. Also, the solutions of strange quark matter (SQM) attached the string cloud, heat flow and massive scalar field with the source density for non-static Gödel type universe have been obtained. Later, the solutions of massive scalar field with the variation of source density and perfect fluid have been investigated in stationary Gödel universe. At the end of the solutions of strange quark matter attached the string cloud and massive scalar field have been obtained for stationary Gödel universe.