Algol türü örten çift yıldızlar IU PER ve AO SER' in ışık eğrisi analizleri
Light curve analysis of algol type eclipsing binary: IU PER and AO SER
  1. Tez No: 238538
  2. Yazar: EMİNE KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, AO Ser ve IU Per Algol türü örten çift yıldızlarının ışık ölçümü yapılmış ve ışık eğrileri analiz edilmiştir. AO Ser yıldızının B ve V bantlarında, IU Per yıldızının ise V bandında ışık ölçümleri yapılmış ve W-D programının 2003 sürümü ile ışık eğrileri çözülmüştür. Her iki sistemin de geometrik ve fiziksel parametreleri belirlenmiştir. Kuramsal ışık eğrileri oluşturulmuş, kuramsal eğri ve gözlemsel noktaların uyumlu olduğu görülmüştür.IU Per ve AO Ser' in ışık eğrisi analizinden her iki sistem için de sırasıyla q=0.372 ve q=0,243 kütle oranları ışık eğrilerini en iyi temsil eden fitleri vermişlerdir. Yine ışık eğrisi analizinden IU Per' in ve AO Ser' in ikinci bileşenlerinin sıcaklığı sırasıyla 4768 K ve 5048 K olarak bulunmuştur. Bu sonuçlardan AO Ser' in birinci bileşeni anakol yıldızı olup A2V tayf türünden, ikinci bileşeni ise alt-dev bir yıldız olup G7IV tayf türündendir. IU Per sistemi için ise birinci bileşen yine anakol yıldızı olup A4V tayf türündendir. İkinci bileşeni dev bir yıldız ise G8,5III tayf türünden, alt-dev ise K0IV tayf türündendir. İncelenen sistemlerin Roche geometrileri, her iki sistemin de klasik Algol türünden örten çiftler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photometry of AO Ser and IU Per were performed and their light curves were analyzed. B and V color photometry of AO Ser and V color photometry of IU Per were performed and their light curves were studied using 2003 version of W-D program. Geometric and physical parameters of both systems were determined. The theoretical light curves fit observational points in a sufficient accuracy.From the light curve analysis of IU Per and AO Ser, in turn in order, the mass ratio of q=0.372 and q=0,243 was found to fit both light curves of both systems. Again from the light curve analysis, secondary component?s temperatures of IU Per and AO Ser were found to be 4768 K and 5048 K in turn in order. Consequently, the primary component of AO Ser is a main sequence star with A2V spectral type and the secondary component is a subgiant star with a spectral type G7IV. Also, from their temperature and color information, the primary component of IU Per is a main sequence star with A4V spectral type. If the secondary component is a giant star, it?s spectral type is G8.5III or if the secondary component is a subgiant star, it?s spectral type is K0IV. Roche geometries of the investigated systems show that both systems are classical Algol type eclising binaries.