Sedimanter basenlerin gravite anomalilerinin ampirik yorum teknikleriyle modellenmesi
- Tez No: 23857
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sedimanter havzaların gravite anomalileri nin yorumu için iki adet metod geliştirilmiştir. Bu metodlar ampirik çözüme dayalı yorum teknikleri olup kolayca uygula nabilme özellikleri vardır. Sedimanter havzaların gravite anomalilerinin yorumunda iterasyon ve ampirik yorum teknikleri esas alınır. iterasyon tekniğinde, anomaliye en uygun model bulununcaya kadar model denemeleri yapılır ve her defasında oluşturulan modelin anomalisi, arazi anomalisi ile karşılaştırılır. Burada en iyi uyumu sağlayan anomaliye ait olan model, aranan model olarak belirlenir. Ampirik yorum tekniğinde ise, anomali parametre leri ile model parametreleri arasında ampirik ilişkiler kuru lur. Yoğunluk kontrastının bilinmesi durumunda, bu ilişkile rin yardımı ile, anomali değerleri derinlik değerlerine dönüştürülür. Böylece modelin dik kesiti kolayca belirlenir. Metodlarm geçerliliği, model ve arazi çalışmalarıyla denen miş ve birbirleriyle uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, two methods are developed for the interpretation of gravity anomalies of sedimentary gravity basens. These methods are the interpretation techniques based on an ampirical solution and are easly applicable. In the interpretation of gravity anomalies of sedi mentary basens the iteration and ampirical interpretation techniques are considered as a base. In the iteration techni que, the model experiments are done until a suitable model which matcher the anomaly is found, and every model anomaly obtained is compared with the field anomaly best is chosen. In an ampirical inerpretation technique, many ampirical relations are established. In the situation in which the density contrast is known, the values of anomaly are inverted to depth values by the help of these relations. Hence, the vertical cross section is determined easily. The validity of these methods were examined with model and field work and suitable results with each other were obtained.