Universal motorun PWW'li evirici ile denetimi
Control of universal motor using inverter with PWM
  1. Tez No: 96801
  2. Yazar: GÜRSEL SUBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Universal motorlar endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde evlerimizdeki pek çok alette universal motor yer almaktadır. Bu yüzden universal motorun hız denetimi önem kazanmaktadır. Universal motorun kullanıldığı bazı uygulamalar çamaşır makineleri, vakum temizleyiciler, dikiş makineleri, saç kurutma makineleri, matkaplar ve mikserler sayılabilir. Bu çalışmanın ana amacı universal motor ve universal motorun hız denetimi için darbe genişlik modülasyonlu eviricinin kullanılmasını incelemektir. Evirici, bir DA/ AA dönüştürücü olup yan iletken anahtarlama elemanlarına sahiptir. Bu yan iletken anahtarlar darbe genişlik modülasyonu tekniği kullanılarak denetlenir. Bu tezde konular şu sırayı takip etmektedir; ilk önce tek fazlı asenkron motorlar tanıtılmakta, daha sonra universal motor ve universal motorun hız denetimine yönelik farklı yöntemler verilmektedir. Sonraki kısımlarda eviriciler ve eviricilerde kullanılan modülasyon teknikleri tanıtılmaktadır. En sonunda, gerçekleştirilmiş olan darbe genişlik modülasyonlu bir evirici ile universal motorun hız denetimi yapılmakta, elde edilen sonuçlar ve bunlar üzerinde değerlendirmeler sunulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Universal Motor, Evirici, Darbe Genişlik Modülasyonu, PWM. «iv iti,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Control of Universal Motor Using Inverter With PWM Universal motors are widely used in industrial applications. Nowadays universal motors are finding many applications in household appliances, hence the speed control of universal motors are also gaining importance. Some of its familiar applications are washing machines, sewing machines, hair dryers, drills and mixers. The main objective in this master thesis is to study universal motor and its speed control using inverters with pulse width modulation (PWM). Inverter that has semiconductor switches is a DC/AC converter. This switches are controlled by using pulse width modulation technique. In this thesis subjects are mentioned in the following order; first of all single phase induction machines are introduced and then universal motors and its various speed control techniques are given. In the next section inverters and different modulation techniques used in inverters are introduced. Consequently the speed control of universal motor is made by using inverter with pulse width modulation. Results and points of view are explained. Key Words : Universal Motor, Inverter, Pulse Width Modulation, PWM VI