The evolution of toilets and its current state
Tuvaletlerin evrimi ve günümüzdeki durumu
  1. Tez No: 238574
  2. Yazar: MELDA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. CANAN EMİNE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda doğal kaynaklardaki azalma insan yaşamını tehdit etmektedir. Artan temiz su azlığı insanlık için büyük bir problem haline gelmektedir. Bu problemle mücadele edebilmek için birçok hükümet temiz suyun idareli kullanımı için özel önlemler almaktadır. Aşırı su tüketimine sebep olan pek çok ürün vardır ve bunlardan biri de tuvaletlerdir. Azalan temiz su problemine yeni çözümler aranması doğrultusunda tasarımcılar alternatif tuvaletler tasarlamaya çalışmaktadır. Ancak, bu konuda yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmek için tuvaletlerin tarih boyunca evrimini ve günümüzdeki durumunu bilmek gereklidir. Bu tez tuvalet tasarımının tarih boyunca gelişimini incelemektedir. Tuvaletlerin tarih boyunca evrimi içerisinde tuvalet tasarımının değişimi, bugünkü durumu ve bu süreci etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmaktadır. Helâ taşı ve klozet tasarımlarının avantajları ve dezavantajları ile günümüzdeki durumu araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vast consumption of natural resources threats the human life. Growing scarcity offresh water is posing a great challenge to humanity as well. Thus many governmentstake special measures for efficient use of freshwater. There are many products thatuse too much fresh water. Toilet is among these products. In search of new solutionsfor lack of fresh water, designers design alternative toilets. However, it is necessaryto understand the evolution of toilets and current state to develop better newtechnologies and products.This thesis investigates the evolution of toilet design throughout the history. Factorsaffect toilet design, and changes in their improvement throughout the evolution oftoilets are examined. The study also aims to investigate advantages anddisadvantages of squat and flushed toilets and their current state.