Conceptual design and analysis of an industrial type industrial sweeper
Endüstriyel tip vakumlu süpürücünün kavramsal tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 238581
  2. Yazar: BUKET AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU, PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, endüstriyel tip vakumlu süpürücü tasarımı, geliştirilmesi ve imalatı anlatılmaktadır. Tez, SAN-TEZ proje numarası 00028.STZ.2007-1 kapsamında, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Müsan A.Ş. (Makina Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.) tarafından desteklenmektedir. Amaç, Müsan VSM 060 vakumlu süpürme aracı üzerinde yaratıcı tasarım değişiklikleri ve iyileştirmeler yapılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, ticari 3 boyutlu modelleme programı olan Catia? V5 kullanılarak yeni araç için dış tasarım alternatifleri hazırlanmıştır. Aracın temel yapısı tasarlanmıştır. Yeni Müsan VSM 060 aracı tamamıyla elektrikle çalışan bir araç olacaktır. Tüm alt sistemler, akülerden beslenen elektrik motorları yardımıyla çalışır hale gelecektir. Tüm sistemler, 60x40x2 ebadında St37-2 kalitesinde çelik kutu profillerden 3 boyutlu çerçeve şeklinde imal edilecek olan şase üzerine monte edilecektir. Şase için sonlu elemanlar analizi, ticari sonlu elemanlar analiz programları olan MSC Patran ve MSC Nastran kullanılarak yapılmıştır. Yapısal parçalar için moment hesaplamaları yapılmıştır.VSM 060 aracının temizlik sistemi, mekanik ve vakumlu temizleme sistemlerinin birleşimi şeklinde olacaktır. Büyük parçaların toplanması için, fan vakum sistemine ek olarak bir mekanik elevatör sistemi kullanılacaktır. Vakum sistemi temel olarak çok küçük parçacıkların temizliği için kullanılacaktır. Sayısal akışkanlar dinamiği analizleri tüm sistem için Punto Mühendislik Ltd. Şti. tarafından ticari bir yazılım olan CFdesign programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and development and manufacturing processes of an industrial type vacuum sweeper is presented. Thesis is financially supported by Ministry of Industry and Trade-Turkey and Müsan A.Ş. (Makina Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.) under SAN-TEZ project number 00028.STZ.2007-1. It is aimed to make innovative design changes and developments on the Müsan VSM 060 type vacuum sweeper. To achieve this aim, alternative configuration designs are prepared by using commercial 3D modeling program, Catia? V5. Basic vehicle structure is constructed. New Müsan VSM 060 will be a fully electrically driven vehicle. All subsystems will be activated by using electrical motors whose power is supplied by batteries. All subsystems are mounted on the chassis which is a welded frame structure made up of 60x40x2 St37-2 grade steel tubes. Finite element analysis (FEA) of the chassis is performed by using commercial structural finite element analysis tools MSC Patran pre and post processor and MSC Nastran solver. Moment calculations are done for structural parts.Cleaning system of the new VSM 060 vehicle is decided to be a combination of mechanical and vacuum cleaning systems. An elevator system will be integrated in addition to vacuum system to pick up coarse particles. The vacuum system will mainly be utilized for very small size particle collection. Computational fluid dynamics (CFD) analyses are done by Punto Mühendislik Ltd. Şti. for the whole cleaning system components by using CFdesign, an upfront CFD analysis tool.