A location and routing-with-profit problem in glass recycling
Cam geri dönüşümünde kar amaçlı yerleşim ve rotalama problemi
- Tez No: 238606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SEPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada amacımız geri dönüşebilen camların toplanmasında kullanılan kumbaraların konumlarına karar vermektir. Geri dönüşebilen camların toplanması restoran ve hastane gibi bazı daha önceden belirlenmiş toplama noktalarından özel araçlar aracılığı ile yapılmaktadır. Kumbaraların konumu, cam atıklarının oluştuğu yerleşim bölgelerine ve daha önceden belirlenmiş toplama noktalarına olan uzaklığına bağlıdır. Kısmi kapsama varlığında maksimum kapsama problemini ve kar amaçlı araç rotalama problemini birleştiren matematiksel bir model sunulmuştur. Problemin çözümü için sezgisel yöntemler önerilmiştir. Oluşturulan test problemlerine dayalı sayısal sonuçlar verilmiştir. Ayrıca, Ankara'nın ilçesi Yenimahalle'de kumbaraların konumlandırılması bir vaka problemi olarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to determine the locations of bottle banks used in collecting recycled glass. The collection of recycled glass is done by a fleet of vehicles that visit some predetermined collection points, like restaurants and hospitals. The location of bottle banks depends on the closeness of the banks to the population zones where the recycled class is generated, and to the closeness of the banks to the predetermined collection points. A mathematical model, which combines the maximal covering problem in the presence of partial coverage and vehicle routing problem with profits, is presented. Heuristic procedures are proposed for the solution of the problem. Computational results based on generated test problems are provided. We also discuss a case study, where bottle banks are located in Yenimahalle, a district of Ankara.