Sentiment analysis in Turkish
Türkçe metinlerde düşünce çözümleme
  1. Tez No: 238615
  2. Yazar: UMUT EROĞUL
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM TURHAN YÖNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sentiment analiz (düşünce çözümleme) bir dökümanın bilgisayar tarafından incelenip, o dökü-manın konu hakkında (konudan bağımsız olarak) olumlu veya olumsuz görüş belirttiğini saptamaya çalışır. çıkartılmaya çalışılan görüş yazarın konu hakkındaki kararı ya da değerlen-dirmesi, yazarken hissettiği ruh hali, ya da belirtmek istediği etki olabilir.Günümüzde internet kullanımının artması sonucu daha da yaygınlaşan tartışma grupları ve görüş - eleştiri sitelerinde yer alan fikir belirten yazıların artması, bu verilerin elle işlenmesini imkansıza yakın hale getirmiş ve otomatik sınıflandırmanın önemini daha da arttırmıştır.Günümüze kadar düşünce çözümleme araştırmaları, genelde İngilizce üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tez kapsamında düşünce çözümlemede kullanılabilecek iki yeni veri seti oluşturulmuş, ve daha önceden İngilizce'de yapılmış çalışmalarda denenen yöntemlerin Türkçe'de gösterdikleri başarılar incelenmiş ve Türkçe'ye özel yeni yöntemler önerilmistir.
Özet (Çeviri)
Sentiment analysis is the automatic classification of a text, trying to determine the attitude of the writer with respect to a specific topic. The attitude may be either their judgement or evaluation, their feelings or the intended emotional communication.The recent increase in the use of review sites and blogs, has made a great amount of subjective data available. Nowadays, it is nearly impossible to manually process all the relevant data available, and as a consequence, the importance given to the automatic classification of unformatted data, has increased.Up to date, all of the research carried on sentiment analysis was focused on English language. In this thesis, two Turkish datasets tagged with sentiment information is introduced and existing methods for English are applied on these datasets. This thesis also suggests new methods for Turkish sentiment analysis.