Evaluation of a computerized language learning architecture at university level: A case study
Üniversite düzeyinde bilgisayarlı dil öğrenme mimarisinin değerlendirmesi: Bir durum çalışması
- Tez No: 238617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu çalışmanın amacı özel bir üniversitedeki hazırlık dil okulunun bilgisayarlı dil öğrenme mimarisinin sistemdeki öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve sistemden bölüme geçiş yapmış olan öğrenciler tarafından değerlendirilmesidir. Çalışma karma İngilizce öğretim yapma amacıyla tasarlanmış öğrenme mimarisinin iki kısmına, özellikle sistemin öğrencilerin dil becerilerine ve bilgisayar okur-yazarlığı, beraber çalışabilme ve kendi öğrenmesinin sorumluluğunu üstlenebilme gibi aktarılabilen beceriler üzerindeki faydalarını araştırmıştır.Çalışmada sistemdeki öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve sistemden bölüme geçiş yapmış olan ve bölümlerinde birinci sınıfta okumakta olan öğrenciler olmak üzere dört gruptan, anketler, sınıf ve laboratuar gözlemleri ve görüşmeler yoluyla hem nitel, hem de nicel veriler toplanmıştır. Nicel veriler SPSS ve Excel, nitel verilerse içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir.Genel olarak hazırlık programında hem İngilizce öğrenimini hem de bilgisayar okur-yazarlığı, ortaklaşa çalışma ve kendi öğrenmesinin sorumluluğunu üstlenebilme gibi aktarılabilen becerileri geliştirmeye yarayan bir platform oluşturduğundan dolayı bilgisayar kullanımına olumlu bir bakış açısı olduğu söylenebilir. Kullanılan materyaller faydalı bulunmuş ve programdaki diğer seviyeler için de benzerleri için istekte bulunulmuştur. Buna rağmen öğrencilerin materyallerden pek hoşlanmadığı ve bunları tamamlamaları için daha fazla teşvik edilmeleri gerektiği ortaya çıkmıştır. Çalışmadan ayrıca öğretmenlerin bu materyallere alışmaları ve günlük öğretim biçimleriyle bütünleştirmeleri için gereken zamanın olması, bütünleştirme için kullanılabilecek yollar, programı uygulayabilmeleri için öğretmen ve öğrenci için eğitim programı gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the perceived benefits of an English language learning architecture of a preparatory language school of a private university from the current students?, previous students?, teachers? and administrators? point of view. The study investigated the reactions towards the two parts of the learning architecture designed to teach English through a blended learning system, focusing on the system?s benefits for the students? language skills as well as transferable skills such as computer literacy, working collaboratively, and taking responsibility for their own learning.In this case study both qualitative and quantitative data were gathered from four parties: questionnaires from current students, instructors, administrators and faculty students, classroom and language laboratory observation forms, interviews with the current students as well as with faculty students who passed the preparatory school?s proficiency exam and were in their freshmen year, studying in their departments. The qualitative data were analyzed using a coding system and quantitative data were analyzed using SPSS and Excel.In general it can be said that there was a positive reaction towards the use of computers in the preparatory program for providing an effective platform for teaching and learning English as well as transferable skills such as computer literacy, taking responsibility for one?s own learning and working collaboratively. The materials were found useful and there was a request for similar materials in the other levels of the program. Nevertheless, it was found that students did not really enjoy doing the materials and needed more incentives to complete them. From the instructors? and administrators? point of view issues of time needed to get familiar with and integrate the materials into the daily teaching, ways of integrating the materials as well as learner and teacher training emerged as a result of the study.