Supersymmetry with heavy scalars at the LHC
LHC'de ağır skalarlı süpersimetri
- Tez No: 238625
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET T. ZEYREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezde ağır skalar ve hafif gaugino kütlelerine sahip olan üç ayrı süpersimetri senaryosu ele alınmıştır. Başta SO(10) SUSY BBTler incelenerek MSSM parametre uzayında bu modellerin ayırd edici özelliğiolan BBT ölçeğinde Yukawa birleşimini sağlayan bölgeler saptanmıştır. Sonra örnek SO(10) noktaları üzerinde genel basit detektör simulasyonu ile $\sqrt{s}=14$~TeV'de LHC için kayıp enerjisiz lepton kanalları ~2,3 lepton + $\ge$4 jet ile bir Monte Carlo çalışması yapılarak $\sim$1 fb$^{-1}$ toplam ışınlıkta keşif olasılığı gösterilmiştir. Ek olarak $\sim$100 fb$^{-1}$ için değişmez kütle dağılımı uç noktalarının ölçülebilirliği vurgulanmıştır. Ayrıca evrebilim kapsamında yapılan bir çalışmada aşırı neutralino kalıntı yoğunluğuna sahip senaryoların neutralinoların axinolara bozundukları durumlarda WMAP ölçümlerine uyumlu hale gelecekleri önerilmiş ve ısıl olmayan leptogenesisin gerektirdiği tekrar ısınma sıcaklığı koşullarını sağlayan bazı axino/axion soğuk ve ılık karanlık madde karışımların olasılığı belirlenmiştir.Sonrasında SO(10)'lara sicim kaynaklı G$_2$-MSSM ve odak noktası mSUGRA senaryoları da eklenerek $\sqrt{s} =$ 14 TeV'de LHC için CMS detektörü ile tam simulasyon araştırması gerçekleştirilmiştir. Burada ana üretim mekanizmas\i çift gluino üretimidir ve sonuç olarak çoğunlukla $b$ ve $t$ açısından zengin tam-hadronik durumlar ortaya çıkmaktadır. Altı örnek tam-hadronik seçim yolunun tasarımı ve güvenilirliği en yüksek CMS HLT'lerinin (ayrıca b HLT'lerinin) kullanımı ile bir tanesi hariç tüm model noktalarının 100 pb$^{-1}$ toplam ışınlık ile erişilir olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar detektör temelli sistematik etkiler de gözönüne alınarak gluino kütlesine karşı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
We consider three distinct categories of supersymmetric scenarios with heavy scalars and light gauginos. First, we investigate the SO(10) SUSY GUTs, and locate MSSM parameter space regions that satisfy GUT scale Yukawa unification, which is a distinct feature of these models. Then taking example SO(10) cases, we perform a Monte Carlo study with toy detector simulation at 14 TeV at the LHC on the no $\met$ leptonic channels 2,3 leptons + $\ge$4 jets and show that discovery is possible with $\sim$1 fb$^{-1}$ of integrated luminosity. We also demonstrate the feasibility of invariant mass endpoint measurements for $\sim$100 fb$^{-1}$. Furthermore, in a cosmological context, we propose that SO(10) scenarios with excess neutralino relic abundance can be made WMAP-compatble by assuming neutralino decays to axinos, and show that there are various axino/axion cold and warm dark matter admixtures which can be consistent with non-thermal leptogenesis requirements for the thermal re-heat temperature.Afterwards we complement the SO(10)s with the string-inspired G$_2$-MSSM and focus point mSUGRA scenarios and perform a full simulation search of these at $\sqrt{s} =$ 14 TeV at the LHC with the CMS detector where the main production mechanism is through gluino pair production and the final states are cheracterized by all-hadronic topologies (including $b$s and $t$s). Through the design of six prototype all-hadronic selection paths and using the CMS High Lever Trigger paths with highest significance (including the $b$-enriched ones), we find that all but one model benchmarks are accessible with 100 pb$^{-1}$ integrated luminosity. We present the results as a function of the gluino mass considering the major detector systematic effects.