GSM iletişiminde RF radyasyon etkileri
Effects of RF radiation in GSM communication
- Tez No: 238636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada GSM Sisteminin tanımı yapılmış ve GSM sisteminin genel özellikleri anlatılarak sistemde bulunan cihazlarla ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra RF radyasyonun etkilerine yönelik olarak RF dalgalarının özelikleri ve GSM de kullanılan farklı frekanslar incelenerek bunların özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Radyasyon hakkında bilgi verilerek RF radyasyonun etkileri açıklanarak canlı tarafından soğurulan RF enerji hakkında bilgi verilmiştir. Soğurulan enerji için kullanılan ölçüm yöntemleri belirtilerek SAR açıklanmıştır. SAR değerinin ölçüm zorluğundan dolayı daha kolay ölçülebilen parametreler olan Elektrik Alan Şiddeti ve Güç Yoğunluğu hakkında bilgi verilerek bunların hesaplanma yöntemleri belirtilmiştir. Baz istasyonlarının ve cep telefonlarının etkilerinin bu değerler bakımından incelemesi yapılarak, örnek bir çalışma mahiyetinde 900 MHz üzerinden yayın yapan bir baz aktarım istasyonunun belli bir mesafede bulunan yaşam alanına etkisinin güç yoğunluğu ve elektrik alan cinsinden hesaplanması yapılmış Telekomünikasyon Kurumu'nun belirlemiş olduğu sınır değerleri göz önünde bulundurularak bulunan değerler ile sınır değerlerin karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonuncunda ortaya çıkan değerlerin INCRP ve ANSI tarafından belirlenen sınır değerlerin altında kaldığı belirlenmiştir.Son bölümde RF radyasyonun biyolojik yapı üzerindeki etkileri incelenerek vücudun değişik bölgeleri için soğurulan RF enerji dolayısı ile ortaya çıkan zararlar ve etkileri belirtilmiştir. Şu ana kadar yapılan araştırma ve çalışmalar arasında kesin olarak RF radyasyondan kaynaklanan bir biyolojik rahatsızlık tespit edilemediği ilgili kaynaklar referans gösterilerek belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Global System for Mobile Communications (GSM) was defined. General properties and components of the system were explained. Properties of the Radio Frequency (RF) waves, used for GSM which are 900 MHz, 1800 MHz and 1900 MHz, were given to understand the RF radiation effects. These effects were stated with the knowledge of radiation and the RF energy absorbed by live tissues. Specific absorption rate (SAR) was declared along with the measurement methods. Due to the difficulties of the measurement methods for SAR values, some measurable parameters such as maximum absorption power and electrical field intensity were explained and, measurement methods of these parameters were identified. In order to interpret the effects of the base stations, an example calculation was performed for a base station propagating at 900 MHz with different output powers. Then a comparison was carried out between the calculations and the standard limits defined by Information and Communication Technologies Authority of Turkey. It was observed that comparison was provided lower values from standard limits defined by the INCRP and ANSI.Finally, effects the RF radiation on biological body were investigated for different parts of biological bodies for any damage. These investigations performed so far showed that no certain hazardous effects were clearly identified based on the referenced documents.