PP malzemelerin geri dönüşümlerinde elde edilen ürünlerin mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical properties of the parts produced by using recycled PP
- Tez No: 238644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Plastik ürünlerin işlenmesinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Enjeksiyon, ekstrüzyon ve şişirme bu yöntemlerin başında gelmektedir. Plastik işleyen işletmelerde bu proseslerde nihai ürün haline gelemeyen plastik malzemeler yani diğer bir deyişle fireler hem maliyetleri açısından hem de çevresel bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Yapılan bu çalışmada ana amaç ürüne dönüşemeyen plastik ürünlerin yeniden kazanılarak tekrar prosese sokulması ve bu şekilde geri kazanılmasıdır.Projede kullanılan yöntem deneysel olup plastik işleme prosesi olarak gelişen otomotiv endüstrisinde en çok kullanılan yöntem olan enjeksiyon seçildi. Kullandığımız plastik malzeme de yine otomotiv sektöründe en çok kullanılan polipropilen (PP) malzeme seçildi. Standart test çubuğu kalıbı ile DOW firmasının ürettiği PPC 705 ticari isimli PP malzemeden hazırlanan geri dönüşüm malzeme yine kendi malzemesinin orijinaline % 25-% 50-% 75 ve % 100 oranlarında katılarak test çubukları oluşturuldu. Ayrıca bu geri dönüşüm işlemi ikinci, üçüncü ve dördüncü kez tekrarlanarak belirtilen oranlarda her bir parametre için ayrı ayrı numuneler hazırlandı. Hazırlanan bu numunelere çekme, izod darbe, üç nokta eğme ve akış testleri yapılarak mekanik özelliklerine etkiler değerlendirildi. Geri dönüşüm malzemelerinin tekrar kullanılabilirliği mekanik özellikler açısından incelenmiştir.Elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolar halinde açıklanarak aralarındaki değişimler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different methods are used for processing plastic products. Injection, extrusion and blow molding are leading methods of plastic processing. In plastic processing enterprises, incorrect products in other words, waste products create cost and environmental problems.Main purpose in this study is reprocess of plastic product that is not turns to finished product. Method that is used on Project is plastic injection which is mostly using in automotive industry. Used plastic material is polypropylene that is mostly used in automotive industry too. Standart test samples prepared with injection mold with adding recycled materials that is PP C705, PP material belong to Dow Co. to virgin materialwith different rates (25%, 50%, 75% and 100%). Also this recycling process reproduces second, third and fourth times and different samples prepared for each parameter.Tensile, Izod impact, three point bending and flow tests are applied to these samples and evaluated effects on mechanical properties. Obtained results explained with graphics and tables and evaluated changes among results.