Turizm-çevre koruma-kentleşme etkileşiminde kıyı alanları: Antalya örneği
Coastal areas: within the interaction of tourism, environmental protection and urbanization, case of Antalya
- Tez No: 238661
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ŞENLİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüz dünyasındaki en önemli ekonomik sektörlerden biri olan turizmin varlığı birçok kaynağın birbiri ile etkileşimini gerekli kılmaktadır. Bu etkileşimlerin zeminini ise sosyal, kültürel, ekonomik ve fiziki çevreler oluşturmaktadır. Çevresel unsurlarla birlikte gelişen ve bu unsurların gelişim ve değişimini etkileyen turizm sektörü ile ilgili yapılan araştırmaların çoğunluğunda ise, çevresel kaynakların ve dolayısıyla sektörün sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanacağı konusundaki fikirlere yer verildiği görülmüştür.Etkilerinin çeşitliliği, sektörün kentleşme hareketleri ile bütünleşmesine de neden olmuş; başlangıçta bu hareketin bir parçası, zamanla da nedeni olmasını sağlamıştır. Sektör, geliştirdiği kentsel alanlarla birlikte bulunduğu fiziki çevre üzerinde dönüşümler meydana getirmektedir. Bu dönüşümlerin temel mekanı ise; kitle turizm aktivitelerini barındıran ve zamanla türeyen alternatiflerine rağmen halen popülerliğini sürdüren kıyı turizminin aktivite alanları olan ve aynı zamanda kentsel gelişme baskılarına en fazla maruz kalan alanlar olan kıyı alanlarıdır.Çalışma kapsamında, fiziki çevreyi olduğu kadar sosyo-kültürel ve ekonomik çevreyi de dönüştürme güçleri ve kentleşme baskıları ile turizm sektörünün, kıyı alanları üzerinde ortaya çıkan etkileri, Antalya Lara-Kundu Turizm Bölgesi'nde araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan temel yöntem, etki değerlendirmesinde de kullanılan Delphi Anket Yöntemi'dir. Anket sonuçlarından detaylı değerlendirmeler elde edilmiş, sonrasında ise, toplu sonuçları analiz eden `Toplam Etkiler Yöntemi' ile genel değerlendirmelere ulaşılmıştır. Çalışma yöntem ve bulgularının; uygulayıcı kurumlara, plan hazırlama süreçlerinde öngörülen turistik eylemler ile bu eylemlerin somut sonuçları olan arazi kullanım türlerinin hassas alanlar üzerinde ne gibi çevresel sonuçlar doğurabileceği hakkında bilgi elde edilmesi amacıyla kullanışlı bir araç sunacağı tahmin edilmektedir. Böylece planlama sürecinin sürdürülebilir çevreler yaratma amacının ön plana çıkarılmasına katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism, which is one of the leader economic activity in the global world, needs to many kind of sources which are in interaction. These interactions backgrounds are based on physical, social and ecological environments. Such environmental factors affects toursim sector?s and also sector can be affected by them. Most of the research have taken these issue, reguarding that how sectoral and environmental sustainability can be created. Most of the researches have taken these issue, regurarding that how sectoral and environmental sustainability can be created.In order to tourism acitivties have many diverse effects, this sector is intagreated with the urbanization process. While the sector contribute to developed urban areas, it transform the physical environment where the action is accrue. The transformation generally occur in coastal areas, where are the dominant areas of mass toursim activities.In this study, effects of the tourism sector within coastal areas have researched in the coastal part of the Antalya?s Lara-Kundu tourism region. The main research method is the Delphi Questionnaire Method which can use to determine environmental impacts. Afterward, results of the questionnaire became a base for another method which enables to get collective results. It is expected that, methods used in this study and the findings of these methods can help implementer institute as a practical tool.