Morphic rings with morphic extensions
Morfik halkalarin morfik genişlemesi
- Tez No: 238674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET TAMER KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Halka teorisinde (özellikle de matris teoride), halkadan aldığımız herhangi bir elemanınbelli özellikleri olan bir elemana eşit olup olmadığı ilgi çekici bir sorudur. Biz tezde,halkamız için inceledik burada R birimli düzenli halka ile bu şekilde tanımlanmış birendomorfizmasıdır.Bu çalışma 3 bölümden oluşuyor.Birinci bölüme, biz bazı genel ve ön bilgilerle başladık.İkinci bölümde, ile halkalarının morfik halkaolduğunu gösterdik.Burada I, R nin ideali ve bir halka endomorfizması kiiçin dir. Biz özellikle sırasıyla [7, Theorem 2] ve [6, Theorem 2] dekiteoremleri karakterize ettik.1. R bir birimli düzenli halka ve için olan bir endomorfizma halkası olsun.Buradaki halkası her bir için sol morfiktir .2. I birimli düzenli olan R halkasının bir ideali olsun. O halde halkası solmorfiktir.Üçüncü bölümde, biz yeni bir halka genişlemesi olan ( buradaki Rbirimli düzenli halka ile endomorfizma) halkasını inceledik. Aslında, bölüm 3 bize esas olarakhalkasının, ki bu halka ile nin genel halkagenişlemelerinin bir formudur,morfik halka olduğunu veriyor. Biz gösterdik ki; eğer I birbirimli düzenli olan R halkasının bir ideali ve bir halka endomorfizması ki bütünicin ise halkası her için sol morfiktir. Bu sonuç,Bull. Korean Math. Soc., in 2009 or 2010 da yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
It is an interesting question in ring theory (in particular, in the theory of matrix rings)whether and/or when an arbitrary element of a ring is equivalent to an element with a certainproperty. In this dissertation, we consider this question for the ringwhere is a unit regular ring with an endomorphism such that .This paper consists of 3 chapters.In Chapter 1, we introduce some backgrounds and preliminaries.In Chapter 2, we studied constructing morphic rings via the rings and, where is an ideal of and is a ring endomorphism such thatfor all . In particular, we characterized the following theoremwhich was proved in [7, Theorem 2] and [6, Theorem 2], respectively:1. Let be a unit regular ring with an endomorphism such that for all .Then the ring is left morphic for each .2. Let be an ideal of a unit regular ring . Then is left morphic.Chapter 3 is devoted to investigate the new ring extension where is a unitregular ring with an endomorphism . In fact, Chapter 3 mainly gives a constructing morphicrings via the ring which is a general form of the ring extensions and. We show that if is an ideal of a unit regular ring and is a ringendomorphism such that for all , then is a left morphic ring forevery . This result will appear in Bull. Korean Math. Soc., in 2009 or 2010