Optimization models for public debt management
Kamu borç yönetimi için optimizasyon modelleri
  1. Tez No: 238699
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR ALVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kamu borcunun yönetilmesi tüm ülkeler için büyük önem taşımaktadır. Kamu borç yöneticileri gerek borçlanmanın maliyetini azaltmak, gerekse de borç stoklarını yönetilebilir seviyelerde tutmak için gayret göstermektedir. Ancak, sürekli değişen ve gelişen finansal piyasalarda, fonlara erişim için yaşanan rekabetçiliğin de etkisiyle, ülkelerin finansmanı için yeni fırsatlar ve tehditler oluşmaktadır.Kamu borç yöneticileri, ellerindeki çok sayıdaki borçlanma enstrümanını kullanarak hem borçlanma maliyetini azaltmak hem de riski düşürmek amacıyla borçlanma politikaları geliştirmektedir. Bu tez çalışmasında ileriye yönelik projeksiyonlar doğrultusunda, borçlanma maliyetini en aza indiren politikayı belirlemek amacıyla matematiksel bir model kurulmuş ve daha sonrasında bu model finansal koşullarda meydana gelebilecek değişimlerin borçlanma maliyetleri üzerindeki etkisini düşürecek şekilde risk yönetimi esaslı bir borçlanma politikası oluşturmak üzere geliştirilmeye çalışılmıştır.Modelin, Türkiye Cumhuriyeti Hazine'sinin 100 aylık borçlanma stratejilerini belirlemek amacıyla uygulanması neticesinde bulunan sonuçlar çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Management of public debt is crucial for every country. Public debt managers make efforts to both minimize the cost of borrowing and to keep debt stock at sustainable levels. However, due to competition for funds in the continuously changing and developing financial markets, new threats and opportunities appear constantly.Public debt managers construct borrowing policies in order to minimize the cost of borrowing and also to decrease risk by using various borrowing instruments. This thesis presents a mathematical model to determine the borrowing policy that minimizes the cost of borrowing in line with future projections and then seeks to extend it to construct risk sensitive policies that allow minimizing the effects of changes in the market on the cost of borrowing.The model?s application results for determining the borrowing strategies of Turkish Treasury for 100 month horizon have been evaluated through the study.