Benefits of vendor managed inventory policy in a manufacturer-retailer supply chain
Tedarikçi yönetimli envanter politikasının üretici -perakendeci tedarik zinciri altında faydaları
- Tez No: 238700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tedarikçi Yönetimli Envanter (TYE) anlaşması, düşük envanter seviyesi, düşük perakendeci maliyetleri ve az stok tükenmesi gibi faydalarından dolayı yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu tezde, Bir İmalatçı-Bir Perakendeci içeren bir tedarik zincirinde TYE anlaşmasının faydaları üç ayrı senaryo (Geleneksel Karar Alma, TYE ve Merkezi Karar Alma) altında analiz edilmiştir. Bu tezde ele alınan imalatçı, tek ürün üretmekte ve bu ürünü, bilinen talep tahminleri ile çalışan bir perakendeciye satmaktadır. Geleneksel Karar Alma yaklaşımında, her bir firma sadece kendi maliyetinden sorumludur. TYE altında ise imalatçı, perakendecinin sipariş kararlarını yönetir ve problem ?kısıtlar altına yok satmalı- iki kademeli parti miktarı belirlenmesi ?dir. Merkezi karar alma sisteminde, imalatçı ve perakendeci tek bir firma gibi davranırlar. Burada ele alınan, ?yok satmalı-iki kademeli parti miktarı belirleme? problemidir.Kapsamlı bir sayısal analiz ile senaryoların sonuçları karşılaştırılmış ve TYE anlaşmasını teşvik eden durumlar belirlenmiştir. TYE altındaki problem, Lagrange gevşetme yöntemi algoritması ile çözülmüştür. Gerekli işlemsel çaba açısından, önerilen algoritma ile karışıktan sayılı modelin problemi çözme süreleri kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vendor Managed Inventory (VMI) policy has been widely used in various supply chains due to the benefits such as lower inventory levels and costs of retailer, and less frequent stock outs. In this study, the benefits of VMI policy in a manufacturer-retailer setting are analyzed under three different scenarios (Traditional Decision Making, VMI agreement and Centralized Decision Making). A manufacturer that produces a particular product is considered and that product is sold to a retailer operating under known demand forecasts. Under Traditional Decision Making System, each party is responsible for its own costs. Under VMI, manufacturer controls the replenishment decisions of the retailer and solves a Constrained Two-Echelon Lot Sizing Problem with Backordering. Under Centralized Decision Making, manufacturer and retailer act like merged, the problem under consideration is Two-Echelon Single Item Lot Sizing with Backordering.Through an extensive numerical study, three different scenarios? results are compared and the conditions beneficial under VMI are identified. Under VMI, a Lagrangean Relaxation algorithm is proposed to reduce solution time. In terms of computational effort, solution times of proposed algorithm and MIP model are compared.