Exploring the use of mobile phones for supporting english language learners' vocabulary acquisition
İngilizce öğrenen öğrencilerin kelime kazanımlarının cep telefonu kullanarak desteklenmesinin araştırılması
- Tez No: 238701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, DOÇ. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Cep telefonlarının sahip olduğu ulaşılabilirlik, kişiselleştirilebilirlik ve taşınabilirlik gibi kendine özgü nitelikler, öğrenciler için sınıf dışı öğrenme, alıştırma ve uygulama çalışmalarının gerçekleştirilmesinde büyük bir potansiyel sunmaktadır ve birçok yarar sağlayabilir. Bu potansiyeli kullanarak dil öğreniminde cep telefonlarının kullanımını araştıran çok az sayıda çalışma vardır. Öğrencilerin kelime hazinelerinin geliştirilmesinde cep telefonlarının çoklu ortam iletileri özelliğinin kullanılması üzerine yapılan araştırmalar ise yok denecek kadar azdır. Bu çalışmanın temel amacı cep telefonu teknolojisini kullanarak eğitim ve öğretim süreçlerinin etkin ve verimli hale getirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu çalışma ile İngilizce eğitiminde, cep telefonlarının kullanımı ile ilgili potansiyeli ortaya çıkarmak ve özellikle cep telefonlarının kelime öğrenimine olan etkilerinin araştırması hedeflenmektedir. Bu araştırmada nitel veriler, nicel verilerle elde edilen bulguları desteklemede kullanılmıştır. Toplanan nitel ve nicel veriler hibrit yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel veriler t-test ve ANCOVA analizine tabi tutulmuş; nitel verilen analizinde ise örüntü analizi işe koşulmuştur. Araştırmanın nicel kısmında ön-test/son-test yarı-deneysel tasarım deseni kullanılmıştır. Nitel kısmında ise araştırma sonunda öğrencilerle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve açık uçlu soruların yer aldığı değerlendirme anketi uygulanmıştır. Çalışmanın katılımcıları Ankara'da bulunan bir üniversitemizin İngilizce hazırlık okulundaki öğrencilerdir. Bu çalışmada aynı içeriğin cep telefonu yoluyla, web sayfası üzerinden ve çalışma notları dağıtılması ile işlenmesinin kelimelerin öğrenilmesinde etkililiği karşılaştırılmıştır. Nicel verilerin analiz sonuçları cep telefonu kullanımının kelime öğreniminde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Görüşmelerde ve açık uçlu anket sorularına verilen cevaplar bu sonucu desteklemektedir. Bütün katılımcılar kullanılan cep telefonu uygulaması hakkında olumlu geri bildirimler vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
With their widespread use and their features such as mobility, localization, and personalization, mobile phones offer a great potential for out-of-class learning. Yet, there is scarce research on the use of mobile phones in language learning contexts nor any on using multimedia messages via mobile phones to improve learners' vocabulary acquisition. The major aim of this study was to investigate the potentials and effectiveness of using mobile phones in foreign language education. In particular, the effects of using multimedia messages via mobile phones for improving language learners? acquisition of words were explored. A mixed method approach involving both quantitative and qualitative components was employed in this study. The quantitative part of the study followed a pre-test/post-test quasi-experimental design. The qualitative part of the study included post-study semi-structured interviews with the students, and a questionnaire involving open ended items. The participants of this study were a group of students attending the English Preparatory School of an English-medium university in Turkey. Three different groups were formed in order to investigate the comparative effectiveness of supplementary materials delivered through 3 different means: mobile phones, web pages, and printed. Analyses of the quantitative data showed that using mobile phones had positive effects on students? vocabulary learning. The qualitative data collected through the questionnaire and the interviews supported this finding. All participants provided positive feedback about the mobile learning application used in this study.