Exploring the role of multimedia glosses and strategy use in second language listening comprehension and incidental vocabulary learning in a mobile environment
Mobil ortamda çoklu ortam açıklayıcı notların ve strateji kullanımının ikinci dilde dinlediğini anlama ve rastlantısal kelime öğrenmede rolünün araştırılması
- Tez No: 361936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ERÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma mobil ortamda, çoklu ortam açıklayıcı notlarının ikinci dilde dinlediğini anlama ve rastlantısal kelime öğrenme üzerindeki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda ikinci dil öğrenen bireylerin, ikinci dilde dinleme yaparken ve çoklu ortam açıklayıcı notlarıyla etkileşim içinde bulunduklarında, kullandıkları stratejileri ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Mayer'in (2001) Türetimci Çoklu Ortam Öğrenme Kuramı'ndaki çoklu ortam ilkesine dayanarak üç çeşit açıklayıcı not kullanım koşulu (sadece sözel, sadece görsel, sözel ve görsel) test edilmiştir. Açıklayıcı notların dahil edilmediği iki diğer koşul şöyledir: ses dosyası kontrol sistemi aracılığıyla dinleme metninin kontrolüne izin verilen (esnek) dinleme ve ses dosyasının başlatılması ya da yeniden başlatılması dışında hiçbir kontrole izin verilmeyen dinlemedir. Çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla mobil cihazlar için dinleme uygulaması geliştirilmiş, uygulamanın cep telefonlarına yüklenmesiyle erişime açık hale getirilmiştir. Bu koşullardan her birine dil düzeyi düşük seviyede bulunan 116 katılımcı rastgele atanmıştır. Katılımcıların ikinci dilde dinlediğini anlama ve rastlantısal kelime öğrenmelerini değerlendirmek amacıyla anında hatırlama ve önceden haber verilmeden yapılan kelime testleri uygulanmıştır. Aynı zamanda, katılımcıların metin ve açıklayıcı notlar ile etkileşimini değerlendirmek ve ikinci dilde dinleme ve açıklayıcı not kullanım stratejilerini gözlemlemek için katılımcıların uygulama esnasında fiziksel hareketleri ve etkileşimleri kayıt altına alınmıştır. Bulgular gösteriyor ki açıklayıcı notların çeşitlerinin önemli etkisi olmadan, açıklayıcı notlar hatırlamayı ve kelimelerin üretimini kolaylaştırmaktadır. Öte yandan, açıklayıcı notların ikinci dilde dinlediğini anlama üzerinde hiçbir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, açıklayıcı notlar sağlandığında, analitik dinleme stratejilerinin evrensel dinleme stratejilerinden daha çok kullanıldığı belirtilmiştir. Açıklayıcı notlar olmadığında ise, katılımcıların analitik ya da evrensel dinleme strateji kullanımlarında eşit eğilim gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Açıklayıcı not kullanım stratejisi olarak, katılımcılar açıklayıcı notları dinleme yaparken eş zamanlı kullanmayı tercih etmişlerdir. Mevcut çalışma, açıklayıcı not çeşitlerinin önemli etkisi olmaksızın, açıklayıcı notlara erişimin kelime hatırlamayı arttırdığını, fakat ikinci dilde dinlediğini anlama üzerinde önemli bir etkisi olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to investigate the effects of multimedia glosses on second language listening comprehension and incidental vocabulary learning in a mobile environment. The study also explored the strategies used by second language learners as they interacted with listening and multimedia glosses. Based on the multimedia principle of Cognitive Theory of Multimedia Learning (Mayer, 2001), three types of gloss conditions were tested (textual-only, pictorial-only, textual-plus- pictorial). Two other conditions with no glosses included; one of these conditions allowed the learners to regulate their listening through an audio control tool as in the gloss conditions, the other did not allow any kind of control to the learner, except starting the audio file and restarting it. A listening application for mobile devices was developed and optimized for mobile phones. 116 participants with a low-level proficiency level in English were randomly assigned to one of these conditions. To assess their L2 listening comprehension and incidental vocabulary learning, immediate free recall and unannounced vocabulary tests were administered. The participants' interaction with the listening text and glosses was tracked in order to examine the strategies they employed. The findings indicated that access to glosses facilitates recognition and production of vocabulary with the type of gloss having a nonsignificant effect. On the other hand, glosses had no effect on L2 listening comprehension. The results also indicate that when glosses were available, analytical listening strategies were employed more often than global listening strategies. When no glosses were available, students showed an equal tendency for either analytical or global listening. In addition, the participants preferred to use the available glosses simultaneously, i.e. as they interacted with the text. The study concluded that while access to glosses promoted vocabulary recognition irrespective of gloss types, gloss use did not have a significant effect on overall L2 listening comprehension.