Predicting 9th grade students' geometry achievement: ontributions of cognitive style, spatial ability and attitude toward geometry
9. sınıf öğrencilerin geometri başarılarının tahmini: bilişsel stilin, uzamsal yeteneğin ve geometriye yönelik tutumun başarıya katkısı
  1. Tez No: 238738
  2. Yazar: EBRU IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırmanın amacı, alana bağımlı/ alandan bağımsız bilişsel stil, uzamsal yetenek ve geometriye yönelik tutum ile geometri başarının ne derece açıklanacağını araştırmaktır.Araştırmanın örneklemini Eskişehirde beş farklı liseden 378 dokuzunucu sınıf öğrenci oluşmaktadır (183 erkek ve 195 kız). Genel lise, anadolu lisesi, meslek lisesi, ve güzel sanatlar lisesi araştırmaya katılan lise türleridir.Veriler dört araştırma aracı kullanılarak toplandı. Bu araçlar, Grup Saklı Figürler Testi (GSFT),Uzamsal Yetenek Testi, Geometri Başarı Testi (GBT), ve Geometri Tutum Ölçeğidir (GTÖ). GSFT, Witkin, Oltman, Raskin and Karp ( 1971 ) tarafından bilişsel stilleri belirlemek amacıyla geliştirilmiştir. Testin, Delialioğlu (1996) tarafından Tükçeye çevrilmiş versiyonu bu çalışmada kullanılmıştır. Ekstrom ve arkadaşları (1976) tarafından geliştirilen uzamsal yetenek testi dört farklı alt testten oluşmaktadır. Bunlardan ikisi, Küp Karşılaştırma ve Kart Çevirme, uzamsal görme yeteneklerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Diğer alt testler Kağıt Katlama ve Yüzey Oluşturma Testleri uzamsal yönelme yeteneğini ölçmeye yönelik geliştirilmiştir. Delialioğlu (1996) tarafından geliştirilen Tükçe versiyonu bu araştırmada kullanılmıştır. Geometri başarısını ölçmek için araştırmcı tarafından GBT geliştirildi. Geometriden hoşlanma/ hoşlanmama, geometrinin kullanılışlılığı ve geometriyle ilgili endişe boyutlarını ölçmek için Bulut, İşeri, Ekici and Helvacı (2002) tarafından geliştirilen GTÖ kullanıldı.Bu tests ve ölçekten elde edilen veri regresiyon analizi kullanılarak analiz edildi. Regresiyon analizi, öğrencilerin geometri başarılarındaki değişimi en iyi açıklayan değişkenin bilişsel stil olduğunu göstedi. Diğer değişkenlerde öğrencilerin geometri başarılarını açıklamada istatistiksel olarak önemli katkı sağladı. Dört değişken regresiyon modeline girdi ve geometri başarısındaki değişimin %47' sini açıkladı.Bulgular, alana bağımlı ve alandan bağımız bilişsel stilin geometri konularını öğrenemde büyük öneme sahip olduğunu ve geometri eğitiminde dikkate alınması gereken bir değişken olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate how well the geometry achievement is explained by field-dependency/independency cognitive styles, spatial orientation, spatial visualization and attitude toward geometry.The sample of the study was composed of 378 ninth grade students (183 male and 195 female) from five different lycees in Eskişehir. The types of schools participating in the study were General High School, Anatolian High School, Commercial Vocational High, and Anatolian Fine Art High School.The data were collected by using four instruments, which were Group Embedded Figure Test ( GEFT ) , Spatial Ability Tests, Geometry Achievement Test (GAT) and Geometry Attitude Scale (GAS). GEFT developed by Witkin, Oltman, Raskin and Karp ( 1971 ) was used to determine students? cognitive styles. Another test, The Spatial Ability Test developed by Ekstrom and colleagues (1976) was composed of four sub-tests. Two of them were aimed to measure spatial orientation, which were Cube Comparison and Card Rotation test. The others were developed to measure spatial visualization, which were Paper Folding and Surface Development tests. The Turkish version of the tests translated by Delialioğlu (1996) used in the study. In order to measure geometry achievement, GAT was developed by researcher. GAS developed by Bulut, İşeri, Ekici and Helvacı (2002) was used to measure the dimension of like/dislike geometry, usefulness of geometry and anxiety about geometry.The data conducted from the research sample through the tests and scale was analyzed by using regression analysis. The multiple regression analysis indicated that students? cognitive styles were the most significant variable in explaining their geometry achievements. The other predictive variables also made statistically significant contribution in explaining the variance in geometry achievement. Four predictive variables of the study were entered the regression model, and explained the % 47 of the variance in geometry achievement.The findings of the study suggested that students? field dependency/ independency cognitive style had high importance in learning geometry; and it should have taken into the consideration in teaching geometry.