Synthesis and characterization of copolymers of diisocyanates and dialcohol
Diizosiyanat ve dialkol kopolimer sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 238756
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ USANMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, biyomedikal uygulamalarda kullanılabilecek düşük molekül ağırlıklı hidroksil sonlu poliüretan akrilat polimerlerini sentezlemeyi amaçlamıştır. İnter-esterleşme reaksiyonu ile düşük sıcaklıkta metakriloil klorürün hidroksil sonlu poliüretana eklemesiyle akrilat sonlanması başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. İzosiyanat sonlu poliüretan akrilatlar da karşılaştırma amacıyla sentezlenmiştir. TDI, HDI ve MDI, üretan sentezinde kullanılan diizosiyanatlardır ve akrilat sonlandırması MMA ve HEMA kullanılarak yapılmıştır. Kullanılan monomerlerin ısıl, morfolojik ve reolojik özelliklere etkisi hidrojen bağının seviyesine ve faz ayrım derecesine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen polimerler NMR, FTIR-ATR, DSC, TGA, GPC, Kütle Spektrometresi, SEM ve reometre analizleriyle karakterize edilmiştir.Literatürde poliüretan akrilat polimerleri, zincir sonları izosiyanat gruplarıyla sonlanmış poliüretanlardan sentezlenmektedir. İzosiyanat gruplarının toksisitesi, bu poliüretanların özellikle protetik diş hekimliğinde yumuşak astar malzemesi olarak kullanılmalarını sınırlandırmıştır. Bu nedenle poliüretan akrilat polimerlerinin sitotoksisite özelliklerinin araştırılması kaçınılmaz olmuştur. Bu amaçla, ortalama parçacık boyutu 40 nm olan gümüş nano parçacıkları sentezlenen polimerlere eklenmiştir. Sitotoksisiteyi iyileştirmeyi amaçlayan bu ekleme belirli oranda etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to synthesize low molecular weight hydroxyl terminated polyurethane acrylate polymers that can be used in biomedical applications. Acrylate end capping via inter-esterification reaction was successfully achieved with the methacryloyl chloride addition to the hydroxyl ends of the polyurethane at low temperatures. Isocyanate terminated polyurethane acrylates were also synthesized for the sake of comparison. TDI, HDI and MDI were used as diisocyanates for urethane synthesis and they were end capped with MMA and HEMA. Nature of the monomers used had an effect on thermal, morphological, and rheological properties that were interpreted in terms of the level of hydrogen bonding and degree of phase separation. Synthesized polymers were characterized by NMR, FTIR-ATR, DSC, TGA, GPC, Mass Spectroscopy, SEM and rheometry.In the literature, polyurethane acrylate polymers have been synthesized from the isocyanate terminated polyurethanes in which the urethane chains were ended with isocyanate groups. However, the toxicity of the isocyanate groups limited their biomedical applications especially in prosthetic dentistry as a soft lining material. Therefore, it is inevitable to explore the cytotoxicity of polyurethane acrylate polymers. For this purpose, silver nanoparticles that have an average particle size of 40 nm, were incorporated to the synthesized polymers. This addition, which intends to improve the degree of cytotoxicity, was successful to a certain extent.