Research by design in architectural design education
Mimari tasarım eğitiminde tasarım yoluyla araştırma
  1. Tez No: 238757
  2. Yazar: ONUR YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKÖZER, YRD. DOÇ. DR. BERİN F. GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Tasarım yoluyla araştırma, mimarlıkta araştırmanın mimari tasarım süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olarak kurgulandığı bir araştırma yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, o zamana kadar tasarım araştırmasında egemen olan doğa bilimleri ve beşeri bilimlerin yöntemlerinin yanında 1980'lerde üçüncü bir yol olarak ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımla birlikte, pratik bilginin mimarlıkta araştırmayla bütünleşmesi yolunda yöntemsel ve bilgi kuramsal bir dönüşüm gerçekleşmektedir. Temel epistemolojik tartışma, tasarımın ne olduğu ve tasarımın nasıl yapıldığını bilmekten tasarım eylemi aracılığıyla neyin bilinebileceğine dönüşmektedir. Tasarım eyleminin araştırmayla bütünleşmesi, tasarım eyleminin tasarım araştırmasındaki yerini araştırmanın nesnesi olmaktan bir araştırma yaklaşımı olmaya dönüştürmektedir.Tasarım yoluyla araştırma literatüründe bu dönüşüm çoğunlukla Donald Schön'ün kavramsallaştırdığı ?pratikte dönüşlü düşünme? ile ilişkilendirilmektedir. Pratikte dönüşlü düşünme kavramının ana tartışması bilgi kuramsal olmaktan çok yöntemseldir. Bu kavramsallaştırma yöntemsel açılımlar getirse de tasarım yoluyla araştırmaya bilgi kuramsal bir temel oluşturmakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle tasarım yoluyla araştırmanın bilgi kuramsal temeli henüz tatmin edici bir şekilde tanımlanamamıştır. Bu çalışmada ?pratikte dönüşlü düşünme? kavramı daha geniş bir bağlamda incelenerek bu kavrama kaynaklık eden ?zımni (örtük) bilgi? ve ?eylem araştırma? kavramlarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu kavramlar bu bağlamda gerektiği gibi tartışılmamış olan pratik felsefe aracılığıyla tasarım yoluyla araştırma tartışmaları ile ilişkilendirilerek, tasarım yoluyla araştırmaya temel oluşturacak bir kavramsal çerçeve oluşturulmaktadır. Aristo'nun eylem içinde bilgi üretimi tartışması ve sağgörü (phron?sis, pratik bilgi) kavramı bu kavramsal çerçevenin temelini oluşturmaktadır.Pratik felsefenin temel kavramları üzerinde kurulan kavramsal çerçeve mimari tasarım eğitimi bağlamında tartışılmaktadır. Mimari tasarım eğitimi bu çerçevede bir tasarım yoluyla araştırma süreci olarak kurgulandığı zaman eğitimsel tasarım süreçlerinde üretilen bilgi sadece söz konusu eğitim ortamını ve genel olarak mimarlık eğitimini iyileştirmekle kalmaz, sonuç olarak mimarlık bilgisine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Research by design refers to the design of architectural research as an integral part of architectural design processes. In 1980s, it emerged as a third way in design research that was dominated until then by the methods of natural sciences and humanities. With this new formulation of design research, a methodological and epistemological transformation occurs, leading to the integration of practical knowledge into architectural research. The primary epistemological question transforms from knowing what design is and knowing how to design to knowing what through the act of design. The integration of the act of design in research transforms the status of design in design research from being an object of inquiry to being a research approach.In the literature on research by design, this transformation is often related with Donald Schön?s conceptualization of ?reflective practice.? The main discussion of reflective practice is primarily methodological rather than epistemological. Although it provides methodological insights, it is not sufficient to constitute an epistemological basis for research by design. Thus, the epistemological basis of research by design has not yet been adequately defined. In this study, the notion of ?reflective practice? is investigated in a broader context relating it to its sources in the concepts of ?tacit knowledge? and ?action research.? A conceptual framework for research by design is constructed by relating these concepts with the discussions on research by design and with practical philosophy, the implications of which has remained rather uninvestigated in this context. Aristotle?s elaboration of knowledge generation in action and the concept of phron?sis (practical knowledge, prudence, or practical wisdom) constitute the underpinning of this conceptual framework.The conceptual framework that is constructed on the basis of the key concepts in practical philosophy is discussed in the context of architectural design education. When architectural design education is formulated as a process of research by design within this framework, knowledge generated in the educational design processes promises not only to improve the particular educational context and architectural education but eventually to contribute to architectural knowledge.