Factors influencing new product acceptance: A study on military context
Askeriyede yeni ürün kabulünü etkileyen faktörler üzerine bir çalışma
- Tez No: 238758
- Danışmanlar: DR. CANAN E. ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kullanıcıların yeni ürünlere karşı tavırları, tüketici araştırmaları alanında ilgi konusu olmuştur. Kullanıcı davranışlarını ürün kabulü bağlamında etkileyen faktörler, ürünün gerçek hayatta kullanılıp kullanılmayacağını öngörmek için farklı araştırmacılar tarafından farklı şekillerde modellenmiştir. Bu çalışma, söz konusu faktörleri ve etkilerini askeri ürünler üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada model olarak en güvenilir ürün kabulü teorilerinden biri olan Teknoloji Kabulü ve Kullanımı Bileşik Teorisi kullanılmıstır. Modelin askeriye bağlamına uygunlugunu artırmak için bazı degişiklikler yapılmıstır. Bu kapsamda, iki adet el bilgisayarının hedef kullanıcıları arasında, 37 askeri kullanıcının katılımıyla açımlayıcı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, askeri ürünlerde kullanıcı kabulü kriterlerinin, yeni ürünün performansı ve görece kolay kullanılabilirliği üzerine yogunlaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Attitudes of users towards new Information Technology products have been the matters of consumer research studies. Factors that affect user behavior in terms of IT acceptance have been modeled by different researchers with an attempt to predict theactual usage. This study aims to analyze these factors and their significance in military context. One of the robust models, namely Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) is used as the study model with required modifications in order to augment its compatibility. Therefore an exploratory survey study is conducted within the target user group of two rugged mobile computers with the participation of 37 Turkish sergeants. The study used both qualitative and quantitative instruments. The results showed that, for military products, users acceptance criteria mainly concentrate on the performance of the new product and its relative ease of use.