Sentetik piretroidlerde enantiomerik analiz yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of the analysis methods for enantiomeric synthetic pyrethroids
  1. Tez No: 238812
  2. Yazar: İLKNUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Pek çok pestisit ve çevre kirleticileri enantiomerleri içeren kiral bileşiklerdir. Kiral enantiomerlerin ve diastereomerlerin laboraturlarda ayrım ve seçimi zor olmakla birlikte son yıllarda özellikle biokimya ve farmasötik endüstride organik bileşiklerin ve enantiomerlerin sentez ve ayrımının önemli olması nedeniyle oldukça ilgi görmüştür. Bununla birlikte enantiomerik pestisit analizi yeterli değildir.Permethrin sentetik piretroid sınıfındadır. Piretroidler bitki orijinli doğal bileşiklerin türevleri olup birkaç kiral merkeze sahiptirler. Sentetik piretroid insektisitlerin suda yüksek toksititileri olması sebebiyle çevresel etkileri önemlidir. Permethrinde cis izomerler insektisidal olarak aktif olanlardır ve bu nedenle de en toksikleridir.Yüksek Performans Sıvı Kromatografisinde kiral ayırmalarda kiral seçici; ya kiral sabit faz ya da kiral hareketli faz katkısı olarak kullanılır. Bu çalışmada permethrinin ayrım ve izolasyonu için kiral katkı ilavesiyle kiral seçimli kromatografik bir yöntem geliştirmeye çalıştık. Permethrin Agilent HPLC 1100 Series cihazda analiz edildi. Kromatografik analiz Hypersil Cyano, Hypersil Silica ve Nucleosil C-18 kolonlarda ??? cyclodextrin, ??? cyclodextrin her bir kolona hareketli faz katkısı olarak ilave edilerek gerçekleştirildi.Enantiorezolüsyonun farklı parametrelerdeki etkileri çalışıldı; hareketli faz kompozisyonu (organik çözücü yüzdesi, tampon türü ve pH), hareketli faz, akış hızı ve ??? cyclodextrin ve ??? cyclodextrin konsantrasyonları. Bu farklı parametrelerin etkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Many pesticides and enviromental contaminants are chiral compounds consisting of enantiomers. In recent years there has been considerable interest in the synthesis and separation of enantiomers of organic compounds especially because of their importance in the biochemistry and pharmaceutical industry. While the chiral enantiomers and diastereomers are difficult to seperate and distinguish in the laboratory. Enantiomeric pesticide analysis improve.Permethrin is in a class of synthetic pyrethroids. Pyrethroids, derived from natural products of plant origin and having several chiral centers. Synthetic pyretroid insecticides are of enviromental significance because of their high aquatic toxicity. On permethrin, the cis isomers are the most insecticidally active and therefore the most toxic.A chiral selector can be employed as either a chiral stationary phase or a chiral mobile phase additive in High Performance Liquid Chromatography (HPLC) chiral seperations. In this study, we try to develop chiral-selective chromatographic methods to seperate and isolate enantiomers of permethrin using chiral mobil phase additive. Permethrin is resolved on an Agilent 1100 Series HPLC. The chromatografic analysis performed on a Hypersil Cyano, Hypersil Silica, and Nucleosil C-18 columns. ??? cyclodextrin, ??? cyclodextrin was added to the mobile phase on each column as the chiral mobile phase additive.The effect on enantioresolution of different parameters was studied: composition of the mobile phase (percentage of organic solvent, type of buffer and pH), mobile phase, flow rate, and concentration of ??? cyclodextrin, and ??? cyclodextrin. The effect of this different parameters on the seperation was evaluated.