Pimpinella türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosical studies on pimpinella species
  1. Tez No: 319062
  2. Yazar: HİLAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. ZÜHAL GÜVENALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Amaç. Pimpinella cinsi üyelerinden Pimpinella cappadocica Boiss. & Bal. ve Pimpinella rhodantha Boiss. türlerinin sekonder metabolitlerinin izolasyonu ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması amaçlanmıştır.Materyal ve Metot. Elde edilen ekstrelerden kromatografik yöntemlerle izole edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır.Bulgular. Çalışılan türlerden 9 flavonoit glikoziti: kemferol-3-O-?-L-ramnopiranozit, kemferol-3-O-(2''-O-ß-D-glukopiranozil)-ß-D-galaktopiranozit, kemferol-3-O-(2''-O-ß-D-glukopiranozil-6''-O-kafeoil)-ß-D-galaktopiranozit, kemferol-7-metil eter-3-O-(2''-O-ß-D-glukopiranozil)-ß-D-galaktopiranozit, kersetin-3-O-(2''-O-ß-D-glukopiranozil)-ß-D-galaktopiranozit, kersetin-3-O-(2''-O-ß-D-glukopiranozil-6''-O-kafeoil)-ß-D-galaktopiranozit, kersetin-3-O-?-L-(2'',3''-di-O-trans-kumaroil)-ramnopiranozit, kersetin-3'-metil eter-3-O-?-L-(2'',3''-di-O-trans-kumaroil)-ramnopiranozit, apigenin-7-O-ß-D-glukopiranozit; bir flavonoit glikoziti karışımı: kersetin-3-O-ß-D-galaktopiranozit + kersetin-3-O-ß-D-glukopiranozit; 2 kalkon glikoziti: ß,4,2',6'-tetrahidroksi-4'-O-ß-D-glukozildihidrokalkon, ß,3,4,2',6'-pentahidroksi-4'-O-ß-D-glukozildihidrokalkon; 3 seskiterpen: diktamnol (her iki türden), radikol-10-metil eter, radikol; 1 seskiterpen glikoziti: germakradien glikozit; 1 polialkol: 2-C-metil-D-eritritol; 1 fenolik asit anhidriti: protokateşik asit anhidrit ve 1 triterpen glikoziti: saikogenin F-3-O-{ß-D-glukopiranozil-(1?2)-[ß-D-ksilopiranozil-(1?4)-ß-D-glukopiranozil-(1?3)]-ß-D-fukopiranozit} izole edilmiştir.Sonuç. Elde edilen 21 bileşikten 6'sı bilim için yenidir.Anahtar Kelimeler. Pimpinella cappadocica, Pimpinella rhodantha, Apiaceae
Özet (Çeviri)
Aim. Isolation and structure elucidation of the secondary metabolites of Pimpinella cappadocica Boiss. & Bal. and Pimpinella rhodantha Boiss. (Apiaceae) is aimed.Material and Method. The structures of the secondary metabolites isolated with chromatographic methods from the plant extracts were elucidated with spectroscopic methods.Results. 9 flavonoid glycosides: kaempferol-3-O-?-L-rhamnopyranoside, kaempferol-3-O-(2''-O-ß-D-glucopyranosyl)-ß-D-galactopyranoside, kaempferol-3-O-(2''-O-ß-D-glucopyranosyl-6''-O-caffeoyl)-ß-D-galactopyranoside, kaempferol-7-methyl ether-3-O-(2''-O-ß-D-glucopyranosyl)-ß-D-galactopyranoside, quercetin-3-O-(2''-O-ß-D-glucopyranosyl)-ß-D-galactopyranoside, quercetin-3-O-(2''-O-ß-D-glucopyranosyl-6''-O-caffeoyl)-ß-D-galactopyranoside, quercetin-3-O-?-L-(2'',3''-di-O-trans-coumaroyl)-rhamnopyranoside, quercetin-3'-methyl ether-3-O-?-L-(2'',3''-di-O-trans-coumaroyl)-rhamnopyranoside, apigenin-7-O-ß-D-glucopyranoside; a flavonoid glycoside mixture: quercetin-3-O-ß-D-galactopyranoside + quercetin-3-O-ß-D-glucopyranoside; 2 chalcone glycosides: ß,4,2',6'-tetrahydroxy-4'-O-glucosyldihydrochalcone, ß,3,4,2',6'-pentahydroxy-4'-O-glucosyldihydrochalcone; 3 sesquiterpenes: dictamnol (from both species), radicol-10-methyl ether, radicol; 1 sesquiterpene glycoside: germacradien glycoside; 1 polyalcohol: 2-C-methyl-D-erythritol; 1 phenolic acid anhydride: protocatechuic acid anhydride and 1 triterpene glycoside: saikogenin F-3-O-{ß-D-glucopyranosyl-(1?2)-[ß-D-xylopyranosyl-(1?4)-ß-D-glucopyranosyl-(1?3)]-ß-D-fucopyranoside} were isolated from the studied species.Conclusion. 6 of the 21 isolated compounds are new for the literature.Key Words. Pimpinella cappadocica, Pimpinella rhodantha, Apiaceae