Alternatif süs havuzu tasarımları
Alternative landscape designs
- Tez No: 238821
- Danışmanlar: PROF. DR. DR.OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Müzikle ve ışıkla senkronize edilmiş su kareografisinin oluşturulmasıyla istenilen mekânlara uygun görsel amaçlı su fıskiye sisteminin tasarımı amaçlanmıştır.Bu çalışmada, renkli ışıklar eşliğinde fıskiye demetleri, kısmi hareketli ve devri daim yaptırılarak minyatür portatif bir su havuzu gerçekleştirilmiştir. Değişik, cazip ve etkileyici su düzlemleri ile beş değişik örnek sunulmuştur.Geliştirilen PC ve PLC tabanlı müzikli fiskiye sisteminde iki farklı çalışma modu mevcuttur. Birinci çalışma modunda kareografi tekniğinden yararlanılarak çıkartılan 5 ayrı müzik parçası PLC kodlarına dönüştürülerek fıskiye sistemi ile senkron çalışır hale getirilmiştir. İkinci çalışma modunda ise, PC üzerinden ekualizer ünitesi ile herhangi bir müzik parçası anlık (on line) olarak doğrudan fiskiye sistemine eşlik edebilmektedir.Rüzgâr bozucu etkisine karşı fiskiye sistemi bulanık kontrol yöntemi uygulanarak kontrol edilmiştir. Rüzgâr bozucu etkisinin şiddeti oranında fiskiye su yüksekliği azaltılabilmektedir. Çok şiddetli bozucularda sistem kendisini kapatabilmektedir.Eğitime yönelik akademik çalışmalarda nozul yapısına bağlı değişen fiskiye modellerine ilişkin veriler gerçek zamanlı alınabilmektedir. Fiskiye sistemi pompanın maksimum basma yüksekliğine kadar oransal olarak PWM tekniği ile sürülebilmektedir. Nozul guruplarına bağlanan basınç sensörleri ile fiskiye sisteminin davranışı gözlenebilmektedir. Elde edilen verilerle fiskiye sisteminin yapay zekâ tekniklerine dayalı modellemesi bu çalışmanın devamı olarak gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of a water fountain system was constructed, which has a water choreography synchronised with music and light for visual purposes. A miniature and portable landscape was constracted where a water fountain under coloured lights runs.Water runs in a continuous cycle and five different water flow is obtained.In this musical fountain system with a developed PLC base, there are two different working modes. In the first working mode, five different musical pieces obtained using choreography technique were transformed into PLC codes and made to be working synchronised with the fountain system. In the second working mode, using an equalizer unit any musical piece can be accompanied to the fountain system directly on line.The fountain system is checked against spoiling wind action by application of fuzzy control method. According to the effect of the wind the water height of the fountain can be changed. The fountain system can be closed down by itself in case of very high wind speeds.The data in the fountain models changing according to the nozzle structures can be obtained in real time. The fountain system can be run up to the maximum pressing height of the pump proportionally using PWM technique. The behaviour of the fountain system can be observed by means of pressure sensors connected to the nozzle groups.