4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında doğrudan temin ile yapılacak alımlardaki uygulamaların analizi
Analysis of applications for purchasing in reference to supply methods according to Public Adjudication Law 4734
- Tez No: 238852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada , 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu incelenmiş ve yeni bir temin usulü olarak belirtilen doğrudan temin usulü ile belirli şartlar altında uygulanabilecek tek satıcıdan doğrudan temin yönteminin uygulama esasları ortaya konmuştur.Çalışmayı altı bölüme ayırmak mümkündür.Çalışmada, öncelikle 4734 sayılı yeni Kamu İhale Kanununun, 2886 sayılı eski Devlet İhale Kanunu ile farklılıkları üzerinde durulmuş ve yeni Kanunun temin ve tedarik faaliyetlerini ilgilendiren hususları belirtilmiştir.Temin ve tedarik faaliyetleri genel olarak ortaya konduktan sonra temin ve tedarik faaliyetlerine esas teşkil eden bütçe ve Plan Program Bütçe Sistemi (PPBS) incelenmiştir. Çalışmaya ilâve olarak, gündemde olan AB direktifleri ve uygulamaları da tahlil edilmiştir.Yeni bir temin usulü olarak ortaya çıkan doğrudan teminin uygulama esasları ve kullanılması için gerekli yasal şartlar incelenmiş ve ayrıntılarıyla ortaya konmuştur. Tek satıcıdan doğrudan temin usulünün hangi şartlar halinde kullanılabileceği ve ne gibi yasal gereklilikler olduğu, bu usulün ne gibi bir kullanım alanı olabileceği de araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca doğrudan temin usulünün kullanımı ile ilgili yasal mevzuat da incelenerek, personelin hukukî olarak mağdur olmaması için hangi hususlara dikkat etmesi gerektiği belirtilmiştir.Çalışmanın sonunda; önceki bölümlerde elde edilen bulgular yorumlanmış ve ortaya somut neticeler çıkarılarak, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununu yürürlüğe girmesiyle ortaya çıkan problem sahalarının çözümlerine ilişkin teklifler mantıkî bir sıra dahilinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this project, 4734 law of Public Adjudication Laws has been researched and application principles of direct providing method - direct providing method from single tender applied on certain conditions, have been empasized. İt is possible to separate this study in six parts.Firstly, 4734 law of new Public Adjudication Laws and 2886 law of old Adjudication State Laws have been compared. In addition, subjects of activities of providing and provison according to new Public Adjudication Laws have been investigated.Budget and Plan Programme Budget System, concerning directly activities of providing and provison, have been examined. Furthermore, The Directions of EU and its exercises in these days was analysed.Application principles of direct providing method and legal cases, including this method, have been examined and presented.Which conditions single dealer method uses and what reqirements are needed to use this method at legal obligation and limits of single dealer method have been analysed in this study. In this part, the body of current law of direct main method and its usage have been studied to help personel?s legal rights and to which subjects they will pay attention.In conclusion ,inventions found in former parts have been commented and resulted briefly. Solution suggestions of problems occuring since 4734 law of new Public Adjudication Laws became valid, have been offered logically.