Web uygulamalarında çerçeve model kullanımının performans faktorlerine etkilerinin incelenmesi
The effects of framework usage on performance factors of web applications
- Tez No: 238853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Php, 1993 senesinden bu güne oldukça kalabalık ve etkin uygulama geliştiriciler tarafından 2006 senesinin itibariyle tüm dünya çapında 25 milyondan daha fazla alan adı tarafından kullanılmakta ve sayısı giderek artmaktadır. Yazılım mühendisliğinin güncel ve yenilikçi bir dalı olan tasarım örüntülerinin kullanılmasına başlamasıyla yazılım çerçeve modelleri gelişimi mümkün olmuştur. Çerçeve model kullanımı artık birçok uzman yazılım firması tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Zengin Internet uygulamalarında günümüzün en değerli web uygulamaları çerçeve model kullanmaktadır. Bu çalışma içerisinde Mvc tasarım örüntüsü üzerine kurulmuş Mvc mimarisinin sunduğu avantajlar detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada bir çerçeve modelin uygulamaya beraberinde getirdiği ORM kullanımı, AJAX kullanımı gibi yeni yazılım teknolojilerin kullanımı incelenmiş performans, güvenlik ve veri erişimi gibi yazılımda kaliteyi belirleyen kritik noktalara getirdiği yenilikler analiz, test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Php is the most used programming language in web application development. Php has developed since 1993 and now over 25 million domain user. After foundation of design patterns in computer science it is possible to use software frameworks. Nowadays, most complex rich Internet applications are develeped by web frameworks. This work contains detailed architectural information related with MVC architecture. Also this thesis contains informations and various performance tests about the new web technologies such AJAX, ORM, Caching. The main concept of this thesis is to give developers intensive information about how frameworks affects sofware development and what kind new technologies can be used with frameworks.