4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılan mal ve hizmet alımlarıyla yapım işlerinde ihaleye fesat karıştırma suçu
Conspiring to rig the bid on the asset and service procurements which are performed within the limits of Public Tender Act - 4734
- Tez No: 419133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SİBEL ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kamu hizmetleri her zaman bizzat kamu idareleri tarafından gerçekleştirilmemektedir. Bir takım kamu hizmetleri gerçek veya özel hukuk tüzel kişileri ile sözleşme yapılarak karşılanabilmektedir. Bu kapsamda 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun“Kapsam”başlıklı 2 inci maddesinde sayılan kurum ve kuruluşların mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin söz konusu Kanun hükümlerine göre yürütülmesi gerekmektedir. 4734 sayılı Kanun, kamu hukukuna tâbi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ve usulleri düzenlemek amacıyla çıkartılmış bulunmaktadır. İhale, 4734 sayılı Kanunda yazılı usul ve şartlarla mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin istekliler arasından seçilecek birisi üzerine bırakıldığını gösteren ve ihale yetkilisinin onayını müteakip sözleşmenin imzalanması ile tamamlanan süreç olarak belirlenmiştir. İhalenin gerçekleştirilip, sözleşmenin imzalanmasıyla başlayan süreç ise sözleşme süreci olup, bu aşama 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu çerçevesinde yürütülmektedir. İhale sürecinin iyi yönetilmesi ve bu süreçte yapılabilecek yanlışlıklar açısından Türk Ceza Kanununun 235 inci maddesinde düzenlenen ihaleye fesat karıştırma suçu önem arz etmektedir. Bu çalışmanın konusu 4734 sayılı Kanun çerçevesinde gerçekleştirilen mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinde işlenen ihaleye fesat karıştırma suçu oluşturmaktadır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak ihale kavramı, ihale tür ve usulleri, doğrudan temin ve temel ilkeler ile tekliflerin sunulması, açılması ve değerlendirilmesi üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde ise, genel olarak ihaleye fesat karıştırma suçu, suçun unsurları, suçun özel görünüş şekilleri, yaptırım ve suçu etkileyen nedenlerle kovuşturma usulü ve görevli ve yetkili mahkeme üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde ise temel ilkeler, ihale usulleri ve tekliflerin sunulması, açılması ve değerlendirilmesi sürecinde ihaleye fesat karıştırma suçunun ortaya çıkış biçimleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Public services are not always necessaerily implemenmted by Public Administraetions. Some of public services cvan be carried out by being made contracts with natuürael person or legal person in private laow. In this context, the procurements of goods, services and work made by public instiıtutions and aouthorities mentiopned in the second Article of the Ppublic Procurement lLaow No: 4734 have to be implemented in accordence with the provision of the Public Procurement Law No: 4734. The public procurement lLaw 4734 was enacted for t he purpose of regulating the principles and procedures which have to be applied on procurement held by Public Authorities and institutions governed by public laow or under public control, using public funds procurement is determined as a proceedings which involve the award of a goods, service fsor Works contraect to the tenderer selected in accordence with the procedures and conditions laid down in this law and which is completed by signing of the contract following the approved of the conracting officer. The process that begining with being made procurement and signed the contract is the proceedings of contract, and this phase has been conducted within the scope the public procurement contract laws 4735. The crime of involment in mischief during a tender arranged in the articler 235 of the Turkish Penal Llaw is extremely important for good administration of procurement process and possible errors which can be appeared on this phase. The subject of the thesis is the Crimes of invdument in mischief during a the procurements of goods, services and works which have been conducted in accoerdeance with the Public Procurement Llaw 4734. The thesis consists of three sections. In the First section, it is going to be put emphasis on the following topics, the concept of procurement, procurement principals and procedures, and basic principles and the method of direct procurement which have to be complied on procurements. The Crime of involment in mischief during a tender, the element of this crime, sanctions and thereasons of the crime, the method of presecution and court in caharge will be examined in the second section. In the third section, it is going to be evaluated the form of reveal conspire to rig bids on tender.