An early warning system approach for the identification of currency crises
Para kuruna dayalı krizlerin tahminlenmesinde erken uyarı sistemi yaklaşımı
- Tez No: 238855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kur'a dayalı krizlerin reel sektör, ülkeler ve diğer iş kolları bazında değerlendirildiğinde birçok kısa ve uzun vadeli olumsuz etkisinin olduğu bilinen bir gerçektir. Bu kapsamda kura dayalı geçmiş krizler incelendiğinde bunların ekonomik, reel sektör politakaları ve mali varlıklar bazında ne denli kısa ve uzun vadeli olumsuz etkilerinin olduğu anlaşılacaktır. Yine bu etkilerin globalleşmenin ve onun getirdiği yeni anlayışların bir sonucu olarak bu etkileşime yol açan çeşitli kanal ve yollar aracılığıyla diğer ülkelere, sektörlere ve şirketlere sıçraması kaçınılmazdır. Bu ve benzer nedenlerden ötürü çalışmamızda para krizlerine yol açan ağırlıklı neden ve etkenler, bu tipteki krizlerin karakterini ve doğasını anlamamıza sağlayacak şekilde ele alınmış ve incelenmiştir. Edinilen sonuçlar ve bilgi kazanımıyla bu tip krizlerden etkilenen taraflara fayda sağlanması, yine kura dayalı krizlerin erken öngörülmesiyle ilgili karar mekanizmalarının ve yöneticilerin daha etklili risk yönetimi politikaları izlemesi ve etkili önlemler almasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla güçlü kantitatif yöntemlerden sayılan veri madenciliği ve makine öğrenmesi yöntemlerinden yararlanılarak bir erken uyarı sistemi geliştirilmiştir. Literaturde bu ve benzer yöntemlerin finans , telekominikasyon ,genetik ,pazarlama gibi birçok alanda bilgi edinme ve öngürüde bulunma amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that currency crises can be extremely costly to the countries, institutions and businesses with its damaging long term effects. If the history of currency crises is investigated it would be understood that crises cause many hazarding effects on economies, business policies and assets .It would generally have short term and long term effects and often spill over, via a variety of channels to other countries and companies. In this study it is aimed to investigate the dominant factors that lead to currency crises, discover the nature and characteristics of currency crises and predict possible currency crises in an early phase which would save managers time for better crisis management policies and corrective actions.In this study we employed data mining, a powerful quantitative method to construct an early warning system for the knowledge discovery and early prediction purposes of Currency Crises. Data mining has been successfully applied in many areas, such as finance, telecommunication, genetics, and marketing with the knowledge discovery and prediction purposes.