Evaluating fuel alternatives for electricity generation in Turkey through multiple criteria decision support methodologies
Türkiye?de elektrik üretimi için yakıt alternatiflerinin çok ölçütlü karar destek yöntemleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 238887
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz dünyasında gelişmeyle birlikte elektrik enerjisine olan artan talep bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Bu problemi daha da önemli kılan sadece kaynakların kıt olması değil önemi günümüzde artan ve gelecekte artacak olan çevre faktörü ve çevre dostu teknoloji-yakıtlardan oluşan enerji üretim perspektifini yakalama zorunluluğudur. Ülkemizin elektrik enerjisi talebinde yıllık %7,5 oranında artış eğilimi vardır. Bu tahminlere göre artan elektrik talebini karşılamak üzere, 42.394 MW mevcut kurulu gücümüzün 2020 yılına kadar iki katına çıkartılması gerekmektedir. Bununla birlikte 2009 yılında imzalanan Kyoto anlaşması çerçevesinde öngörülen büyümeyle beraber karbon emisyonlarını sınırlamak gerekmektedir. Bu durumda elektrik enerjisi üretimi için kullanılacak olan kaynakların sadece ekonomik faktörler değil, çevre, sürdürülebilirlik gibi birbiri ile doğrudan ve dolaylı etkileşim halinde bulunan birçok faktörü göz önünde bulundurarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tür çok kıstaslı ve kıstaslar arasında etkileşimlerin bulunduğu bir karar problemi için Analitik Hiyerarşi (AHS) ve Analitik Ağ Süreçleri (AAS) uygun bir modelleme ve analiz yaklaşımı olarak öne çıkmaktadır. Tez çalışmamızda yakıt alternatiflerinin değerlendirilmesine yönelik modeler AHS ve AAS süreçleri yardımı ile çalışılmıştır. Model için gerekli olan veriler ?Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı?, ?Uluslararası Enerji Ajansı?, ?Türkiye Elektrik İletim A.Ş.? yayınlarından ve uzmanlarla yapılan anket ve görüşmeler ile elde edilmiştir. Tez çalışması ile oluşturulan modeller çerçevesinde alternatifler önceliklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with development to the growing electrical energy demand is considered as a important problem. This problem became significant, to capture the new perspective about to installing environmental and environment-friendly clean fuel technology of energy generation systems not only thinking economical criteria. Turkey electric energy demand trend in is an increase 7.5% on average at a rate of speed. According to estimates to meet the increasing electricity demand, the current 42,394 MW installed capacity by 2020 of at least the period should be doubled. However Kyoto agreement was signed in 2009, within the framework need to be limit of carbon emission rates. In this case, the generation of electrical energy that are not only depend economic factors, also environment, sustainability, such as direct and indirect interactions with each other bearing in mind the many factors which need to be evaluated. For this kind of multi-criteria decision problems Analytical Hierarchy (AHP) and Analytical Network Processes (ANP) are good approaches to analysis comes to the fore. In this thesis to evaluate of electricity generation ways models built with the help of AHP and ANP methods. Models and criteria, mined from resources as follows,“Energy and Natural Resources Ministry”,“International Energy Agency”, "Turkey Electricity Transmission Company? issues and surveys with experts and were obtained by interviews. According to the thesis, models built and results put in place for priorisation of alternatives.