Candida albicans üzerine omeprazolün in vitro antifungal etkisinin araştırılması ve gen sekansının tanımlanması
In vitro antifungal effect of omeprazole in Candida albicans and its identification of gene sequences
- Tez No: 238891
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER, YRD. DOÇ. DR. HASİBE CİNGİLLİ VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Candida albicans dimorfik bir mantar olup, insanlarda özellikle oral ve vajinal enfeksiyonlara neden olan fırsatçı bir ajandır. Bu mantarın neden olduğu enfeksiyonlar için risk altında olan immünsuprese hastaların sayısının giderek artması ve antifungallerin oldukça sık kullanımı, sorunu daha da önemli hale getirmiştir. Özellikle bazı antifungallerin yaygın ve tekrarlanarak kullanımı klinik yanıtsızlık ile sonuçlanan direnç sorununa yol açmıştır. Bu nedenle insan hücreleri ile mantar hücreleri arasında ortak olmayan yeni hedefler bulunması, yan etkileri daha az veya hiç olmayan ve direnç sorununu en aza indirgeyebilecek yeni antifungal ilaçların araştırılması gerekmektedir.Bu çalışmada Candida albicans'a karşı in vitro şartlarda omeprazolün antifungal etkisini araştırmayı ve bu mantarın gen profiline özgü yeni antifungal ilaçların belirlenebilmesi için gen sekansını tanımlamayı amaçladık.Çalışmamızda Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalardan alınan 150 klinik örnekten Candida albicans olarak belirlenen 54 suş ve kontrol suşu olarak Candida albicans ATCC 90028, Candida parapsilosis ATCC 22019, Candida kruzei ATCC 6258 suşları kullanılmıştır. Antifungal duyarlılık deneyleri NCCLS standartlarının M27-A klavuzunda belirtilen mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Candida albicans is a diploid fungus sexually, the causal agent of opportunistic in humans infections, the most common being oral and vaginal infections. The increase in the number of the transplantation and intensive care patients who are at the risk for fungal and empirical use of antifungals has raised the importance of the problem. Especially, widespread and repeated use of antifungal drugs has resulted in resistance problem correlating with clinical failure. Therefore, new targets which are not sharing same properties between human cells and fungal cells should be discovered and new antifungal drugs having less or no side effets should be designed.We aimd to investigate the in vitro antifungal effect of omeprazole in Candida albicans and the identification of gene sequences for finding new antifungal drugs special to its gene profile.In our study, totally 51 Candida albicans isolates recovered from various clinical specimens taken from the patients who applied to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital. Candida albicans ATCC 90028, Candida parapsilosis ATCC 22019, Candida kruzei ATCC 6258 strains were used as controls.The in vitro antifungal susceptibilities of Candida albicans were determined by microdilution method according to NCCLS M27-A standarts.